Konferencja z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w perspektywie transgranicznej, krajowej i regionalnej
Wciąż trwa uczelniane świętowanie 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tym razem o jubileuszu przypomniano podczas konferencji, która odbyła się w środę 27 listopada br. w Bibliotece UZ. Podczas spotkania poruszono między innymi takie tematy, jak ekonomiczne uwarunkowania rozwoju województwa lubuskiego w optyce transgranicznej: ujęcie pro- i retrospektywne; percepcja roli granicy państwowej w Polsce po 2004 roku w kontekście unijnym, krajowym i transgranicznym oraz demograficzne i społeczne konsekwencje członkostwa Polski w Unii Europejskiej: przemiany, wyzwania i perspektywy.
Unia Europejska miała wpływ nie tylko na rozwój regionu na płaszczyźnie biznesowej i gospodarczej, ale także naukowej. Środki unijne pozwoliły chociażby na doposażenie lub stworzenie nowych laboratoriów na Uniwersytecie Zielonogórskim. - Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie uniwersytetu w regionie bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego. Podjęliśmy wiele wspólnych projektów, wiele też mamy wspólnych planów na przyszłość. Dziś mamy okazję spotkać się i podyskutować o kolejnych tematach. - mówił podczas otwarcia konferencji prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Spotkanie w ramach 20 - lecia wstąpienia Polski do UE było okazją choćby do analizy porównawczej sytuacji gospodarczej województwa lubuskiego, dolnośląskiego, Brandenburgii i Saksonii w latach 2013-2022. Jej opracowaniem zajął się prof. dr hab. inż. Piotr Kułyk, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów UZ. - Pozwoliłem sobie wskazać na różnice liczebności mieszkańców i już tutaj widać, że te dysproporcje są znaczące. Jak mówi teoria wzrostu endogenicznego – te czynniki nie są tak ważne, jak interakcje i relacje między jednostkami. Można zatem pokusić się o pewne porównania, pokazanie pewnych związków i dysproporcji, poszukania czy jest jakiś wspólny model dla tych regionów, które ze sobą sąsiadują. Często realizują one wzajemne inwestycje. - tłumaczył prof. P. Kułyk.
O przemianach w regionie mówił także Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego. - Przez dwie dekady otrzymaliśmy z UE przynajmniej 20 miliardów. Oprócz tego ogrom pieniędzy zostało pozyskanych przez organizacje działające w naszym województwie. To są przemiany, których nie osiągnęlibyśmy bez wsparcia i członkostwa w UE.
Środowa konferencja z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w perspektywie transgranicznej, krajowej i regionalnej
była współorganizowana przez Uniwersytet Zielonogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.