Piknik europejski z okazji jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do UE (relacja)
Drugi dzień odchodów jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do UE minął pod hasłem wspólnej zabawy, poznawania europejskich smaków i oferty dydaktycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W sobotę, 26 października br. na Placu Bohaterów w Zielonej Górze przygotowano szereg atrakcji w ramach odchodów jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polaki do UE. Na uczestników czekała: strefa koncertowa, strefa naukowa, strefa gastronomiczna, „Wspólna Europa: działania animacyjne dla dzieci” i sztafeta rowerowa. Na scenie w ramach strefy koncertowej mogliśmy wysłuchać występów studentów z Instytutu Muzyki UZ. Nie zabrakło konkursów dla publiczności, a o podniebienia uczestników imprezy zadbał Grzegorzem Łapanowskim, który poprowadził warsztaty kulinarne.
Na metę w sztafecie rowerowej jako pierwsze dojechały drużyny:
I miejsce – Rodzina Noworolników – Irena, Adam, Paweł, Ewa i dzieci,
II miejsce – Leonard Abramczyk i Tizian Heiling,
III miejsce - mafia cross.
W Pikniku przygotowanych w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do UE zaprezentowały się instytuty naukowe UZ. W strefie naukowej swoje prezentacje przygotowali:
- Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości (projekt: Bezpieczeństwo kraju, wojsko, obronność – dlaczego teraz są tak ważne?),
- Instytut Filologii Polskiej (projekt: Potyczki z polszczyzną - język ojczysty w Unii Europejskiej),
- Instytut Inżynierii Środowiska (projekt: Naładuj baterie z Instytutem Inżynierii Środowiska).
- Instytut Ekonomii i Finansów wraz z Instytutem Nauk o Zdrowiu (projekt: Starzejące się społeczeństwo – w czym tkwi problem i jak temu zapobiec?)
- Instytut Budownictwa (projekt: Nowoczesne budownictwo - diagnostyka obiektów budowlanych oraz innowacje materiałowe)
- Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia wraz z Klubem Uczelnianym AZS UZ (projekt: Odkryj radość z aktywności fizycznej)
- Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii (projekt: Kreatywna przedsiębiorczość na jednolitym rynku)
- Wydział Nauk Społecznych (projekt: Wspólna Europa: działania animacyjne dla dzieci)
Dodatkowo przy zielonogórskim Ratuszu można było obejrzeć wystawę plenerową dotycząca rozwoju uczelni dzięki dofinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej. Niebawem pojawi się ona również w formie online w Muzeum Cyfrowym Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Na 18 listopada br. na Kampusie B przy alei Wojska Polskiego 69 zaplanowano odsłonięcie figurki Bachantki autorstwa zielonogórskiego artysta - Roberta Tomaka. Bachantka będzie nie tylko zapraszać w mury naszej uczelni, ale także wskazywać drogę studentom z całej Europy do nowo otwartego punktu Welcome Center, gdzie każdy z nich będzie mógł uzyskać przydatne informacje. Z punktu tego będą mogli skorzystać także studenci oraz pracownicy UZ i dowiedzieć się o możliwości wyjazdu na studia, staże, praktyki itp.
Co więcej, do 8 listopada br. trwa nabór zgłoszeń do konkursu na imię figurki bachantki. Szczegóły pod linkiem: uz.zgora.pl.
Pełną galerię zdjęć można zobaczyć na: uz.zgora.pl.