Prezentacje i pokazy instytutów naukowych UZ
Podczas pikniku europejskiego będzie można zobaczyć szereg działań prowadzonych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. W namiotach, które zostaną usawione na Placu Bohaterów w sobotę, 26 pażdziernika, będzie się bowiem działo!
W Strefie Naukowej pojawią się ze swoimi projektami:
- Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Bezpieczeństwo kraju, wojsko, obronność – dlaczego teraz są tak ważne?
Na stoisku będzie można spotkać się z przedstawicielami 4. Pułku Przeciwlotniczego, poznać m.in. pełne wyposażenie żołnierza oraz urządzenia szkolno-treningowe typu „Cyklop” oraz przedstawicielem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. W ramach spotkania przedstawiony zostanie program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów – Legii Akademickiej. Będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywane są gogle VR, a także co zawiera przykładowa „skrzynia amunicyjna”. Obecni będą także przedstawiciele 152. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT, którzy zaprezentują wyposażenie żołnierza WOT oraz sprzęt szkoleniowo-treningowy. Nie zabraknie też spotkania z przedstawicielami Koła Naukowego Służb Mundurowych „In Servitio Patriae” oraz gośćmi zaproszonymi przez członków koła naukowego.
- Instytut Filologii Polskiej
Potyczki z polszczyzną - język ojczysty w Unii Europejskiej
„Potyczki z polszczyzną” to gry, konkursy i warsztaty dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę o języku ojczystym i jego obecności w Unii Europejskiej. Zaproponujemy interaktywne quizy przeprowadzane za pomocą aplikacji internetowej, „łamańce językowe”, czyli ćwiczenia z dykcji i wymowy polskiej, a także loterię z zagadkami językowymi. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach pisania fraszek. Zabawom językowym będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna o statusie polszczyzny w Unii Europejskiej.
- Instytut Inżynierii Środowiska
Naładuj baterie z Instytutem Inżynierii Środowiska
Podczas warsztatów zostaną pokazane możliwości magazynowania energii w postaci elektrycznej, fotowoltaiki czy materiałów zmiennofazowych. Uczestnicy będą mieli możliwość przeprowadzenia krótkich eksperymentów tematycznych.
- Instytut Ekonomii i Finansów / Instytut Nauk o Zdrowiu
Starzejące się społeczeństwo – w czym tkwi problem i jak temu zapobiec?
Na stoisku seniorzy będą mogli poddać się badaniu składu ciała. Na podstawie uzyskanych wyników omówione zostaną zagrożenia i działania prozdrowotne. Odbędzie się też prezentacja z zakresu działań UE na rzecz poprawy jakości życia seniorów. Będzie można wziąć udział w zadaniach z motoryki małej i dużej czy też grze podłogowej o tematyce Unii Europejskiej. Co więcej, w działania będą angażowane również dzieci, które będą mogły wziąć udział w quizach i warsztatach. Rodziny będą mogły stworzyć własne rękodzieło podczas zajęć realizowanych przez Klub Seniora przy Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej Polskiego Czerwonego Krzyża.
- Instytut Budownictwa
Nowoczesne budownictwo - diagnostyka obiektów budowlanych oraz innowacje materiałowe
Zaprezentowane zostaną nowoczesne metody i technologie dotyczące diagnostyki obiektów budowlanych (niszczące i nienieszczące), opowiemy o znaczeniu diagnostyki obiektów budowlanych w celu zapewnienia ich właściwego stanu technicznego oraz umożliwienia napraw, modernizacji i remontów. Dodatkowo zaprezentowane zostaną osiągnięcia pracowników i studentów Instytutu Budownictwa związane z innowacjami w zakresie materiałów budowlanych, szczególnie technologii betonu.
- Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia/Klub Uczelniany AZS UZ
Odkryj radość z aktywności fizycznej
Podczas wydarzenia nie zabraknie aktywności fizycznej! Na stoisku tym będzie można rywalizować na ergometrze wioślarskim, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy laserowej, sprawdzić swój refleks oraz zmierzyć tkankę tłuszczową.
- Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii
Kreatywna przedsiębiorczość na jednolitym rynku
Podczas eventu będzie przeprowadzany konkurs marshmallow challenge oraz prowadzony warsztat "Mobilność pracowników na terenie UE z uwzględnieniem obywateli państw trzecich". Odbędą się też gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.
- Wydział Nauk Społecznych
Wspólna Europa: działania animacyjne dla dzieci
W czasie warsztatów zaangażujemy do działania dzieci, które będą między innymi: tworzyć prace plastyczne związane z UE, wykonywać witraże roślin i owadów z terenów UE, tworzyć biżuterię różnych państw UE, balonowe zwierzęta zamieszkujące tereny UE, „drzewka szczęścia” z kolorowych koralików, drucików, kamieni, bukiety z samodzielnie wykonanych kwiatów z bibuły i materiału. Najmłodsi będą mogli również wziąć udział w grach edukacyjnych wspomagających współpracę, zabawach taneczno-ruchowych, europejskich tańcach integracyjnych, grach i zabawach ruchowych.