Logo Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wydarzenia

Projekty, wsparcie, inwestycje. Tak zapamiętamy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

18.12.2024
Kończy się 2024 rok, a wraz z nim dobiegają końca obchody jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Inwestycje, jakie zrealizowano w tym czasie, przypomniano na gali 17 grudnia 2024 r. w Łagowie.Podczas spotkania w Zamku Joannitów poruszono kluczowe kwestie związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podzielił się też refleksjami dotyczącymi czasów sprzed akcesji. Podkreślił, że Polska, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, miała szczęście wybrać europejską drogę, co wpłynęło na jej rozwój.
Myślę, że to dobra okazja, żeby o takie refleksje się pokusić. Rok 2024 to taki rok, w którym jest sporo jubileuszy. Chciałbym sięgnąć trochę dalej niż 20 lat wstecz, bo tak naprawdę 35 lat temu zaczęły się przemiany w tej części świata, w Polsce, w Europie Centralnej. Te 35 lat temu, w czerwcu, kiedy w Polsce odbywały się wybory, na świecie działy się różne rzeczy, w tym na przykład w Pekinie na placu Tiananmen czołgi rozjeżdżały setki studentów. I to jest też taka okazja do refleksji, że mieliśmy dużo szczęścia w naszym życiu, że ten świat w tej części Europy poszedł w tę stronę, w którą poszedł, bo mogło się to wszystko potoczyć zupełnie inaczej. Włączamy dzisiaj telewizor, widzimy obrazki a to z Afganistanu, w którym właśnie w tych ostatnich dniach pozbawiono kobiety możliwości jakiejkolwiek pracy i nauki, a to z Port-au-Prince, stolicy Haiti, w której państwo się całkowicie poddało, gdzie milion ludzi żyje w zbiorowości zarządzanej przez uliczne gangi. Wiadomo, co się dzieje w Ukrainie, co powoduje wojna. Niepokoją nas obrazki z Syrii. To wszystko to inny świat od tego, co jest wartością nadrzędną, wspólną cechą Europy, która mi się kojarzy z miejscem, w którym podział dóbr i dostęp do dóbr jest chyba jednak najsprawiedliwszy na świecie.

– stwierdził marszałek.

Członkostwo w Unii Europejskiej przyniosło wiele zmian

Marszałek Marcin Jabłoński odniósł się również do wstąpienia Polski do NATO oraz reformy administracyjnej sprzed 25 lat, dzięki której powstały powiaty. Ponadto podkreślił, że mieszkańcy województwa lubuskiego szczególnie entuzjastycznie opowiedzieli się za akcesją do Unii Europejskiej. – Lubuskie było miejscem, w którym mieszkańcy podczas zorganizowanego referendum w szczególny, otwarty, optymistyczny sposób opowiedzieli się za tym, żebyśmy wstąpili do Unii Europejskiej. Symboliczna była Gozdnica z ponad 90-procentowym poparciem dla członkostwa. Staliśmy się członkiem rodziny europejskich państw i od tego czasu przez te ostatnie dwa dziesięciolecia myślę, że jesteśmy świadkami i uczestnikami wydarzeń, które w nowożytnej historii Polski są szczególne w swoim rodzaju. Takich szybkich zmian, takich gigantycznych, milowych, cywilizacyjnych, historycznych kroków Polska w przeszłości nie dokonywała. Mamy w tym udział i to też powinno nas napawać dumą i radością, że mogliśmy uczestniczyć w tym procesie modernizacji naszego kraju – dodał marszałek województwa lubuskiego.

Mamy do wykorzystania również fundusze z KPO

Marszałek zachęcał również do korzystania z kolejnej puli środków przeznaczonych dla Polski, jakim są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. – Otarliśmy się o sytuację, w której mogliśmy jako kraj stracić 60 miliardów euro, ćwierć biliona złotych. Te pieniądze szczęśliwie płyną do naszego kraju szerokim strumieniem i myślę, że też wielu z państwa będzie uczestnikami tej wielkiej, nieprawdopodobnej modernizacji naszego państwa, województwa, powiatów i gmin – mówił Marcin Jabłoński.

Historia Funduszy Europejskich w skrócie

Historię programów funduszowych, z których korzystała Polska i województwo lubuskie, przedstawiła pokrótce Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego.

– 23 lata temu powstał projekt twinningowy. To był projekt polsko-niemiecki. Ponieważ graniczymy z Brandenburgią, zaprosiliśmy stronę niemiecką, żeby nauczyła nas korzystać ze środków strukturalnych. Nie wiedzieliśmy, jak to robić. Mieliśmy mnóstwo pytań i Brandenburgia była naszym naturalnym partnerem, bo po sąsiedzku. Szkoliliśmy multiplikatorów, zresztą sami też byliśmy takimi multiplikatorami, czyli uczyliśmy, jak korzystać ze środków europejskich. No i udało się, wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, oczywiście Polska musiała spełnić wiele warunków wstępnych. Pierwszym programem był tak zwany ZPORR. To był program krajowy z komponentami regionalnymi. Wtedy pomyśleliśmy, że nie o to chodzi – my, regiony, wiemy jak wykorzystywać te środki, więc chcemy mieć swój program. Po czterech latach wywalczyliśmy pierwszy lubuski program, tak zwany LRPO. Pamiętają państwo doskonale lata 2007-2013. To był ten program, gdzie pierwszy raz pokazywaliśmy jako region, że potrafimy, jak każdy inny region, korzystać ze środków strukturalnych. Potem pojawił się nowy program – RPO Lubuskie 2020. Walczyliśmy o rozwój regionalny, żeby nasze wskaźniki były o wiele lepsze. Oczywiście wskaźniki się poprawiły, jest lepiej i pojawił się nowy program lubuski, na nową perspektywę – Fundusze Europejskie dla Lubuskiego – wyjaśniała dyrektor Sylwia Pędzińska.

W uroczystości wzięli udział także wicemarszałkowie Sebastian Ciemnoczołowski i Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej oraz radni województwa: Anna Chinalska, Małgorzata Paluch-Słowińska, Irena Osos, Tomasz Gierczak, Sławomir Kotylak, Jarosław Dowhan i Edward Fedko

Nagrody za najlepiej zrealizowane projekty

Podczas gali wręczono nagrody liderom Funduszy Europejskich w województwie lubuskim oraz 20 wyróżnionym projektom zrealizowanym dzięki unijnemu dofinansowaniu. Laureatami zostali:

  • Województwo Lubuskie – za program stypendialny „Lubuskie Talenty”
  • Województwo Lubuskie – za projekt „Budowa Parku Technologii Kosmicznych”
  • Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze – za projekt „Budowa mostu przez rzekę Odrę”             
  • Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu – za projekt „Przebudowa, rozbudowa i wyposażenie obiektów na potrzeby Lubuskiego Centrum Pulmonologii”
  • PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna – za projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 358 Zbąszynek-Gubin”
  • Uniwersytet Zielonogórski – za projekty „Przebudowa budynku dydaktycznego Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki” i „Budowa Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Biblioteki”
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze – za projekt „Budowa drogi ekspresowej S3”
  • Gmina Wschowa – za projekt „Rewitalizacja Starego Miasta we Wschowie”
  • Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze – za projekt „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka”
  • Miasto Gorzów Wielkopolski – za projekt „Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego”
  • Firma Streamsoft – za projekt „Prace rozwojowe nad stworzeniem systemu ERP (Enterprise Resource Planning)”
  • Miasto Gorzów Wielkopolski – za projekt „Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej w ramach Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu”
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie – za projekt „Ochrona przed powodzią miasta Słubice”
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim – za projekt „Rozbudowa szpitala o Ośrodek Radioterapii”
  • Perceptus sp. z o.o. – za projekt „Stworzenie innowacyjnej infrastruktury Data Center”
  • Park Narodowy „Ujście Warty” – za projekt „Budowa i wyposażenie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego”
  • Gmina Witnica – za projekt „Budowa Regionalnego Centrum Ratownictwa”
  • Gmina Bytom Odrzański – za projekt „Rewitalizacja Starego Miasta”
  • Miasto Gorzów Wielkopolski – za projekt „Budowa Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska”
  • Gmina Łęknica – za projekt „Stworzenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa”
  • Miasto Gorzów Wielkopolski w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  • Miasto Zielona Góra w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Zielonej Góry

Źródło: lubuskie.pl

Galeria zdjęć

Flagi UE na masztach

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »