Dnia 7 czerwca 2001 r. Sejm RP przyjął ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze z dniem 1 września 2001 r.
Dz.U.01.74.785
USTAWA
z dnia 7 czerwca 2001 r.
o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze.
(Dz. U. z dnia 20 lipca 2001 r.)
Art. 1. 1. Tworzy się z dniem 1 września 2001 r. Uniwersytet Zielonogórski w Zielonej Górze, zwany dalej "Uniwersytetem".
2. Siedzibą Uniwersytetu jest miasto Zielona Góra.
3. Uniwersytet jest uczelnią państwową. (...)
Poniżej prezentujemy Państwu subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń minionego XX-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na pewno zamieszczonymi informacjami i zdjęciami nie zadowolimy wszystkich z Państwa. To byłby ideał, a do niego można tylko dążyć ...
1 września – pierwsze posiedzenie Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
4 września – drugie posiedzenie Senatu i przyjęcie struktury uniwersytetu złożonej z trzech szkół.
19 września – powołanie kierunku fizyka techniczna na Wydziale Nauk Ścisłych.
28 września – inauguracja roku akademickiego z udziałem ministra edukacji narodowej prof. Edmunda Wittbrodta.
„...Powstanie uniwersytetu jest rezultatem wieloletniej pracy całego środowiska naukowego...” – podkreślał w sprawozdaniu z działalności Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego prof. dr hab. Andrzej Wiśniewski – rektor WSP. „...Pragnąłbym, aby udało się zrealizować wszystkie ustalenia przyjęte w trakcie negocjacji nad połączeniem uczelni. Miarą naszego sukcesu będzie dzień, w którym udając się na ul. Podgórną – do siedziby byłej PZ – nie powiemy, iż jedziemy „na Politechnikę”, a udając się na al. Wojska Polskiego – do siedziby byłej WSP – nie powiemy, że jedziemy „na WSP”. Oby stało się to jak najszybciej”. Wystąpienie Jego Magnificencji ostatniego rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej zostało przyjęte owacjami. Długo też brzmiały brawa po tym, kiedy profesor Andrzej Wiśniewski złożył insygnia władzy rektorskiej.
O zbiorowym udziale pracowników i studentów w procesie tworzenia uniwersytetu nie zapomniał też w swoim wystąpieniu pierwszy i ostatni rektor Politechniki Zielonogórskiej prof. dr hab. Michał Kisielewicz „...Chciałbym wszystkim autorom tego dzieła gorąco podziękować za wysiłek i pasję wkładaną w proces jego tworzenia...”. Prof. M. Kisielewicz również złożył insygnia władzy rektorskiej z emblematem Politechniki Zielonogórskiej, ale tylko po to, aby chwilę później z rąk ówczesnego ministra edukacji narodowej prof. Edmunda Wittbrodta odebrać insygnia uniwersyteckie. Min. E. Wittbrodt wręczył też pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. M. Kisielewiczowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski III klasy przyznany przez Prezydenta RP.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »