Jedenaścioro naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazło się w ośmiu komitetach Polskiej Akademii Nauk rozpoczynających swoją kadencję w 2024 r. Wybory odbyły się już w październiku, ale w niektórych komitetach niezbędne okazały się wybory uzupełniające, dlatego wyniki ogłoszono pod koniec listopada. W wyborach do komitetów Polskiej Akademii Nauk mogą wziąć udział osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Należy podkreślić, że prof. dr hab. inż. Józef Korbicz – członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk – nie musiał brać udziału w wyborach, natomiast może zapisać się do dwóch komitetów. Prof. J. Korbicz skorzystał ze swojego prawa zapisując się do Komitetu Automatyki i Robotyki oraz Komitetu Informatyki.
Do każdego z komitetów weszło 30 naukowców, a ich kadencja rozpocznie się 1 stycznia i potrwa kolejne cztery lata.
Komitety PAN, w których zasiadają naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego:
Komitet Automatyki i Robotyki PAN
- prof. dr hab. inż. Józef Korbicz - członek rzeczywisty PAN (Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych)
- prof. dr hab. inż. Dariusz Uciński (Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych)
- prof. dr hab. inż. Marcin Witczak (Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych)
Komitet Geodezji PAN
- dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ (Instytut Budownictwa)
Komitet Informatyki PAN
- prof. dr hab. inż. Józef Korbicz - członek rzeczywisty PAN (Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych)
Komitet Inżynierii Produkcji PAN
- prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska (Instytut Inżynierii Mechanicznej)
- dr hab. inż. Sebastian Saniuk, prof. UZ (Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości)
Komitet Socjologii PAN
- dr hab. Zielińska Maria, prof. UZ (Instytut Socjologii)
Komitet Nauk Ekonomicznych PAN
- prof. dr hab. Andrzej Czyżewski (Instytut Ekonomii i Finansów
Komitet Nauk o Literaturze PAN
- prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak (Instytut Filologii Polskiej)
Komitet Nauk Pedagogicznych PAN
- dr hab. Mirosław Kowalski, prof. UZ
- dr hab. Inetta Nowosad, prof. UZ
prof. dr hab. inż. Józef Korbicz - jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie diagnostyki procesów i systemów z zastosowaniem metod analitycznych oraz obliczeń inteligentnych (sztuczne sieci neuronowe, systemy rozmyte, algorytmy ewolucyjne i systemy eksperckie). Jest autorem i współautorem kilku monografii oraz książek wydanych m.in. przez wydawnictwa Springer, PWN, WNT, WKŁ i Akademicką Oficynę Wydawniczą EXIT. Był stypendystą fundacji IREX w USA oraz DAAD w Niemczech. Jest założycielem (1991) i redaktorem naczelnym kwartalnika pt. International Journal of Applied Mathematics and Computer Science, AMCS (od 2008 r. w bazie JCR, IF: 1.9 (2022), 140 punkty MEiN). Jest przewodniczącym Komitetu Automatyki i Robotyki PAN oraz przewodniczącym Komisji Informatyki i Automatyki w Oddziale PAN w Poznaniu. W latach 2013-2020 był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz zastępcą przewodniczącego Sekcji Nauk Technicznych. Jest dyrektorem Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz członkiem międzynarodowych korporacji automatyki (IFAC) i informatyki (IEEE), w tym w randze IEEE Life Senior Member od 2022 r.
Pełne dane można znaleźć na stronie: staff.uz.zgora.pl.
prof. dr hab. inż. Dariusz Uciński - urodził się w Gliwicach w 1965 r. W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze. Stopnie doktora (z wyróżnieniem) i doktora habilitowanego w dyscyplinie automatyka i robotyka uzyskał na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej odpowiednio w 1992 i 2000 r. W 2007 r. nadano mu tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych. Z zielonogórską uczelnią jest związany od 1988 r., kiedy jeszcze podczas studiów został zatrudniony na stanowisku asystenta-stażysty. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Jego badania koncentrują się wokół planowania eksperymentów optymalnych dla procesów z czasoprzestrzenną dynamiką. W 2005 r. prestiżowe amerykańskie wydawnictwo CRC Press wydało jego obszerną monografię pt. Optimal Measurement Methods for Distributed Parameter System Identification (626 cytowań wg Google Scholar). Inne zainteresowania naukowe obejmują analizę danych, uczenie maszynowe oraz robotykę, również w ramach współpracy z przemysłem (m.in. projekty z KGHM i Kaczmarek Electric). Wypromował sześciu doktorów. Był już członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN w czterech poprzednich kadencjach. Rokrocznie znajduje się w zestawieniu 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie (za całą karierę).
prof. dr hab. inż. Marcin Witczak - urodził się w Zielonej Górze w 1973 r. Po zdaniu matury w Technikum Elektronicznym w Zielonej Górze studiował na Politechnice Zielonogórskiej. W 1998 r ukończył studia na kierunku elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym. W 2002 r. w Instytucie Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej uzyskał stopień doktora w zakresie automatyki i robotyki (z wyróżnieniem). W 2007 r. na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektrotechniki — diagnostyka procesów przemysłowych. Jego monografia habilitacyjna została wyróżniona Nagrodą Premiera RP. Od 2015 r. M. Witczak jest członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. Natomiast od 2020 r. pełni funkcję zastępcy przewodniczącego TC 6.4: SAFEPROCESS, International Federation of Automatic Control (IFAC).
Prof. M. Witczak jest jednym z edytorów tematycznych prestiżowego czasopisma ISA Transactions (https://www.sciencedirect.com/journal/isa-transactions) oraz tzw. edytorem stowarzyszonym Engineering Applications of Artificial Intelligence. Zainteresowania badawcze prof. Witczaka koncentrują się wokół diagnostyki i sterowania tolerującego uszkodzenia z zastosowaniem Internetu rzeczy i nowoczesny technik informatycznych (zob. monografię Modern IoT Onboarding Platforms for Advanced Applications: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-031-33623-2). Jest autorem 4 monografii i ponad 200 artykułów w prestiżowych czasopismach i materiałach międzynarodowych konferencji. Jego działalność dydaktyczna związana jest z inteligentnymi technikami sterowania, diagnostyką uszkodzeń, sterowaniem tolerującym uszkodzenia, systemami SCADA i Internetu rzeczy. Jako profesor wizytujący prowadził gościnne wykłady w uczelniach niemieckich, włoskich, francuskich oraz hiszpańskich.
dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ - w 1999 r. ukończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kierunek geodezja i kartografia. W 2006 r. na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej obroniła rozprawę doktorską, a w 2013 r., również na tej uczelni, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w 2019-2020 dyrektorem Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport. Na kadencję 2020-2024 została wybrana prorektorem ds. współpracy z gospodarką UZ. Jest autorką ponad 130 publikacji tematycznie związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi. Za działalność naukową uzyskała wiele nagród, m.in. nagrodę Ministra Budownictwa. Jest edytorem tematycznym czasopisma Geodesy and Cartography sekcja Geodezja Inżynieryjna oraz członkiem rady naukowej czasopisma Civil and Environmental Engineering Reports, a także edytorem specjalnych wydań czasopism Remote Sensing oraz Geosciences. Członkiem Komitetu Geodezji PAN była już w kadencji 2020-2024, jest też członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Pełni funkcję przewodniczącej jury ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanej dla uczniów techników geodezyjnych. Jest odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej. Realizacja prac wspólnie z podmiotami gospodarczymi spowodowała, że jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała oraz brała udział w projektach realizowanych wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich.
prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska - jest przewodniczącą Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Mechaniczna Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ), dyrektorem Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ (IIM UZ). Prowadzone przez prof. Patalas-Maliszewską prace badawcze osadzone są w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, z ukierunkowaniem na inżynierię produkcji w obszarze modelowania i projektowania systemów wspomagających zarządzanie wiedzą produkcyjną. Osiągnięcia prof. Patalas-Maliszewskiej znalazły swój wyraz w ponad 250 pracach, w tym ponad 160 po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego, w tym w autorskich monografiach i artykułach w czasopismach z Impact Factor. Prof. J. Patalas-Maliszewska kierowała wieloma międzynarodowymi i krajowymi projektami naukowo-badawczymi (UE, Interreg, MNiE, NCBiR). Współpracuje z uczelniami zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Węgrzech, Finlandii, na Litwie, w Czechach). Realizowała stypendia naukowe i uczestniczyła w zagranicznych stażach naukowych (m.in. DAAD, MEiN) w takich ośrodkach jak BTU Cottbus-Senftenberg i Techniczny Uniwersytet w Chemnitz (Niemcy), Uniwersytet w Pennsylvanii (USA). Wypromowała 6 doktorów, opracowała wiele recenzji rozpraw doktorskich i wniosków habilitacyjnych. Jest koordynatorem na terenie Polski Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego, członkiem CURPAS, pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Zarządzania Innowacjami oraz przewodniczącej oddziału zielonogórskiego Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. Była już członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji PAN (KIP PAN) na kadencję 2020-2023.
dr hab. inż. Sebastian Saniuk, prof. UZ - jest członkiem Rady Uczelni UZ, kierownikiem Katedry Inżynierii Zarządzania i Systemów Logistycznych, członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, nieprzerwanie od 2015 r. W ostatniej kadencji Profesor Saniuk pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sekcji Inżynierii innowacji, jakości i bezpieczeństwa pracy KIP PAN. Aktualnie pełni również funkcje członka Lubuskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości oraz członka Rady Nadzorczej Parku Naukowo-Technologicznego UZ Sp. z o.o.
Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji oraz logistyki, w tym implementacji koncepcji Przemysłu 4.0/5.0, modelowania cyber-fizycznych sieci produkcyjnych przedsiębiorstw sektora MŚP oraz rozwoju wiedzy i kompetencji pracowników w warunkach czwartej rewolucji przemysłowej. Wyniki swoich badań opublikował w ponad 270 publikacjach naukowych w znaczących czasopismach indeksowanych w bazach WoS (H-indeks 17) i Scopus (H-indeks 18), w krajowych i zagranicznych monografiach i materiałach konferencyjnych. W swojej karierze realizował liczne projekty finansowane z NCN, NCBiR i EU, odbył staże w jednostkach naukowych w kraju i za granicą, jest autorem wielu ekspertyz o innowacyjności rozwiązań logistycznych i produkcyjnych. Współpracuje z przedsiębiorstwami w zakresie doradztwa biznesowego i zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Jest członkiem komitetów redakcyjnych i programowych, recenzentem krajowych i zagranicznych czasopism naukowych i konferencji naukowych. Od wielu lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją, European Alliance for Innovation, Polskiego Towarzystwa Zarządzania Innowacjami, Association of Engineering, Project, and Production Management oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
dr hab. Maria Zielińska, prof. UZ - doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie socjologii, absolwentka socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cała jej kariera zawodowa związana była najpierw z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Zielonej Górze, a potem z Uniwersytetem Zielonogórskim. W latach 2004-2012 pełniła funkcje dyrektora Instytutu Socjologii. Aktualnie jest kierownikiem Pracowni Badań nad Młodzieżą.
Przez dwie kadencje wybierana była do Komitetu Badań nad Migracjami PAN. W 2023 r. po raz trzeci wybrana została do Komitetu Socjologii PAN.
Prof. M. Zielińska jest autorką około 150 publikacji, w tym min. monografii: Gotowi na dorosłość? Projekty życiowe i zasoby społeczne pokolenia 2.0, Ariergarda realnego socjalizmu. Społeczne biografie pokolenia stanu wojennego, Kariery zawodowe absolwentów wyższej uczelni. Biograficzne uwarunkowania karier zawodowych-badania panelowe, redaktor i współredaktor cyklu prac Transgraniczność w perspektywie socjologicznej (dotychczas ukazało się dziesięć edycji tej publikacji) oraz autorka kilkudziesięciu artykułów poświęconych socjologicznym badaniom młodzieży, wyznacznikom pokolenia, wyznacznikom karier zawodowych, a także problematyce pogranicza polsko-niemieckiego, transgraniczności, migracji opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Aktualnie zajmuje się problematyką uwarunkowań przebiegu biografii społecznych w kontekście zmian pokoleniowych, która sytuuje się na styku kilku subdyscyplin socjologii: socjologii struktury i ruchliwości społecznej, zmiany społecznej, edukacji, socjologii kultury, socjologii historycznej oraz socjologii przebiegu życia.
Poza działalnością naukową, prof. Maria Zielińska brała czynny udział w organizacji życia naukowego. Była organizatorką i współorganizatorką wielu konferencji (także międzynarodowych), członkinią Rady Programowej Ogólnopolskich Zjazdów Socjologicznych (2010- Kraków, 2013- Szczecin), członkinią Komitetu Organizacyjnego XII OZS, a także przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego XIII OZS.
Za swoją działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną wielokrotnie otrzymywała Nagrodę Rektora. W 2010 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2014 r. otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego przyznaną przez Sejmik Województwa Lubuskiego.
prof. dr hab. Andrzej Czyżewski - przez całe życie naukowe pracował w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Zielonogórskim (15 lat). Aktualnie jest dyrektorem Instytutu Ekonomii i Finansów UZ. Prof. A. Czyżewski jest autorem i współautorem 680 pozycji naukowych z zakresu makroekonomii, polityki rolnej, ekonomiki rolnictwa, integracji polskiego sektora rolnego z rolnictwem unijnym, ogłoszonych drukiem oraz 276 prac nieopublikowanych, w tym 85 opinii i ekspertyz (głównie dla Parlamentu RP) i Kancelarii Prezydenta RP oraz 81 recenzji wydawniczych. Na jego dorobek naukowy składają się 434 twórcze prace oryginalne (monografie i artykuły naukowe) z czego 141 był autorem, zaś 293 współautorem. Szczególne znaczenie przywiązuje do ostatnio napisanego artykułu (współautor A. Matuszczak) O teoretycznym aspekcie badań nad ekonomią rolną i kwestią agrarną, określającego miejsce ekonomii agrarnej w ogólnej teorii ekonomii.
Na jego dorobek nieopublikowany składają się opinie i ekspertyzy, wspomniane recenzje wydawnicze, opracowania problemów węzłowych i własnych oraz głosy w dyskusjach na konferencjach naukowych.
Prof. Czyżewski wypromował 1050 magistrów i dyplomantów Jest promotorem 18 prac doktorskich. Był recenzentem i przewodniczącym Komisji w 43 przewodach habilitacyjnych i 20 doktorskich. Pełnił również funkcję recenzenta:
- wniosków o nadanie tytułu naukowego profesora (14),
- wniosków o nadanie uprawnień do nadania tytułu naukowego (4),
- wniosków o nadanie tytułu naukowego doktora honoris causa (2),
- wniosków o zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego (5),
- wniosków badawczych dla NCN (12).
prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak - kierowniczka Zakładu Literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, od roku 2011 członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN (w kadencji 2019-2022 weszła w skład Prezydium KNoL PAN), a także członkini Rady Uczelni UZ i Senatu UZ. Przewodniczy komitetom okręgowym OLiJP oraz OLiJP-SP, a także kapitule Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Nagrody Literackiej im. A. K. Waśkiewicza. Zasiada w kapitule Nagrody Poetyckiej "Silesius". Jest prezesem Lubuskiego Towarzystwa Naukowego i (od lipca 2023 r.) wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych. Zajmuje się literaturą współczesną i regionalizmem w badaniach literackich, od roku 2012 kieruje międzyuczelnianym projektem "Nowy regionalizm w badaniach literackich". Autorka monografii poświęconych poezji Urszuli Kozioł i Zbigniewa Herberta, autorka i współredaktorka monografii na temat literackiego regionalizmu. Opracowała Wybór poezji Zbigniewa Herberta w serii Biblioteka Narodowa (Ossolineum 2018). Ostatnio wydała Ramiona Antajosa. Z teorii i historii regionalizmu literackiego w Polsce (2021).
fot. Tadeusz Poźniak
Dr hab. Mirosław Kowalski, prof. UZ - od 2011 r. członek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Pedagogiki, przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Pedagogika; kierownik Zakładu Podstaw Pedagogiki i Logopedii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor, współautor, redaktor lub współredaktor ponad 200 artykułów naukowych i monografii. Zainteresowania naukowe, m.in.: hermeneutyka i fenomenologia, instytucjonalne procesy edukacyjne; współdziałanie środowisk na rzecz rozwoju człowieka; współczesna myśl edukacyjna. Zainteresowania poza pracą naukowo-dydaktyczną: wędrówki po Karkonoszach; kultura Majów, Azteków, Hunzów; gry planszowe; czytanie książek (zawsze i wszędzie). Członek rad naukowych i redakcyjnych wielu zagranicznych i krajowych czasopism naukowych, m.in.: Review of European Studies (Kanada); Higher Education Studies (Kanada); Problems of Education in the 21st Century (Litwa); Studia z Teorii Wychowania; Wychowanie na co dzień; Horyzonty Wychowania; Konteksty Pedagogiczne.
dr hab. Inetta Nowosad, prof. UZ - pedagog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Zielonogórskim; kierownik Zakładu Pedagogiki Szkolnej w Instytucie Pedagogiki, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W kadencji 2020-2023 członkini Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023. Zastępca przewodniczącego Sekcji Pedagogika Szkoły przy KNP PAN, członkini Sekcji Polityki Oświatowej KNP PAN kadencji 2020-2023 oraz członkini Zespołu ds. międzynarodowych badań porównawczych. W latach 2017-2023 przewodnicząca Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Zielonej Górze.
Profesor I. Nowosad swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki funkcjonowania szkoły i profesjonalnego przygotowania nauczycieli do zawodu. W obszar ten wpisują się analizy procesów ukierunkowanych na optymalizację oświaty i wychowania w szkole oraz w całym systemie edukacji. W dorobku Autorki można wyodrębnić trzy główne kierunki pracy naukowo-badawczej: przemiany powinności nauczyciela-wychowawcy, współpracę nauczycieli z rodzicami uczniów oraz procesy zmian i odnowy w oświacie ze szczególną koncentracją na rozwoju szkoły. Prof. Inetta Nowosad jest autorką lub współautorką monografii: Nauczyciel-wychowawca czasu polskich przełomów (Kraków 2001); Perspektywy rozwoju szkoły. Szkice z teorii szkoły (Warszawa 2003), Polish Education At the Time of Changes (Zielona Góra-Kraków 2006), Autonomia szkoły publicznej w Niemczech: poszukiwania, konteksty, uwarunkowania (Zielona Góra, 2008), Kultura szkoły w rozwoju szkoły (Kraków 2019). Przedszkola w Niemczech. Między siłą tradycji a potrzebą zmiany (Kraków 2020), Singapur: azjatycki tygrys edukacyjnych reform. Fenomen makropolityki oświatowej (Kraków 2022).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »