Za nami konferencja naukowo - branżowa pod hasłem „Branżowe Centrum Umiejętności jako integracja Trójkąta wiedzy: Szkoła – Uczelnia – Pracodawca”. Spotkanie odbyło się w piątek 15 listopada na Wydziale Nauk Inżynieryjno-Technicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Celem konferencji było przedstawienie idei Branżowych Centrów Umiejętności w kontekście wsparcia rozwoju kształcenia branżowego w Polsce, współpracy BCU ze szkołami, placówkami prowadzącymi kształcenie zawodowe, uczelniami i pracodawcami upowszechniającymi wiedzę i nowe technologie oraz transformację cyfrową, jak również przedstawienie dotychczasowych rezultatów powstałego w CKZIU nr 2 Elektronik w Zielonej Górze BCU nr 1. Intencją organizatorów konferencji było, aby przedmiotowe wydarzenie było platformą do wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania BCU i zaprezentowania najnowszych wyników badań oraz analiz z branży IT w dziedzinie informatyka i programowanie
Udział w spotkaniu wzięli eksperci z branży IT oraz pracodawcy i pracownicy Urzędów Pracy, którzy opowiedzieli o trendach w branży IT, kierunkach rozwoju, a także zapotrzebowaniu na rynku pracy.
Spotkanie otworzyła prof. dr. hab. inż. Justyna Patalas - Maliszewska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ. - To jest ważne spotkanie. Mamy przedstawicieli trzech środowisk. Z jednej strony uczelnie i szkoły średnie, bardzo mocno zaangażowane w kształcenie młodych osób. Przekazywanie im specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Tak żeby mogli oni budować nową, konkurencyjną gospodarkę, wyposażoną w nowoczesne technologie. Z drugiej strony mamy strefę pracodawców i instytucji, a także jednostki samorządowe. - mówi prof. J. Patalas - Maliszewska. - Razem tworzymy przestrzeń do szkoleń z aktualnej wiedzy. Z szeroko pojętej dyscypliny informatyki, obszarach wyspecjalizowanych. Wszystko to będzie dostosowane do potrzeb pracodawców, oczekiwań na rynku pracy. Cieszę się z tak ogromnego zainteresowania. Ze świadomości, jak ważne są to dziedziny.
Celem BCU jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach poprzez zapewnienie przestrzeni dla innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego, a także wdrożenie koncepcji doskonałości zawodowej w polskim systemie kształcenia zawodowego. Zadaniem Branżowych Centrów Umiejętności jest podnoszenie kompetencji nie tylko uczniów i studentów,
ale też otoczenia społecznego, przykładowo nauczycieli ze szkół danego regionu z kraju, gdyż oferta kierowana do osób z całego kraju.
Organizatorami konferencji „Branżowe Centrum Umiejętności jako integracja Trójkąta wiedzy: Szkoła – Uczelnia – Pracodawca” byli: Uniwersytet Zielonogórski, Branżowe Centrum Umiejętności nr 1, Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Wielkopolski, firma Perceptus sp. z o.o. z siedzibą Zielonej Górze.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »