Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Dr hab. Olgierd Kiec z tytułem profesora

17.02.2025 Nauka Pracownicy

kiec_2015.jpgMiło nam poinformować, że dr hab. Olgierd Kiec uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Postanowienie o nominacji zostało podjęte 3 lutego br. przez Prezydenta RP - Andrzeja Dudę.

Prof. Kiec jest absolwentem studiów magisterskich (1988) i doktoranckich (1994) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1994-2004 był pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie, gdzie w 2003 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego. W 2004 roku został mianowany na stanowisko profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pełnił różne funkcje w Instytucie Politologii UZ (obecnie Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ), był kierownikiem Zakładu Najnowszej Historii Politycznej, Pracowni Badań Niemcoznawczych, oraz Katedry Historii Najnowszej i Myśli Politycznej. Jego prace naukowe koncentrują się wokół szeroko rozumianej polityki, historii i kultury Polski, Niemiec oraz polsko-niemieckiego pogranicza, w tym zwłaszcza dziejów protestantyzmu w XIX i XX wieku. Prof. Kiec interesuje się także historią i teorią nacjonalizmu oraz pamięci zbiorowej, polityką historyczną i tożsamościową, a także przeszłością regionów, przede wszystkim Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.

Najważniejsze publikacje: Protestantyzm w Poznańskiem 1815-1918, Warszawa 2001 (Wydawnictwo Naukowe Semper), Historia protestantyzmu w Poznaniu od XVI do XXI wieku, Poznań 2015 (Instytut Kultury Popularnej) i Parafie ewangelickie w Wielkopolsce w XIX-XXI wieku. Historia, tożsamość i polityka pamięci na polsko-niemieckim pograniczu, Poznań 2021 (Instytut Kultury Popularnej). W latach 2020-2023 prof. Kiec był kierownikiem projektu badawczego „Dziedzictwo niemieckiego protestantyzmu w Polsce po 1945 roku. Polityka-własność-pamięć i tożsamość”; projekt był finansowany przez Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej w Opolu, ale instytucją wykonującą był Uniwersytet Zielonogórski.

Aktualnie prof. Kiec pracuje nad książką o dziejach protestantyzmu w Zielonej Górze. W przeszłości odbył dwa roczne staże naukowe na Humboldt-Universität w Berlinie jako stypendysta DAAD (1996-1997) oraz Alexander von Humboldt-Stiftung (2003-2004), był także stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Herder-Institut w Marburgu. Uczestniczył w kilkudziesięciu konferencjach naukowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i Danii. W latach 2000-2009 brał udział w międzynarodowym projekcie „Protestantische Kirchen im östlichen Europa unter kommunistischer Diktatur“, koordynowanym przez Instytut Historii Kościoła Uniwersytetu w Aarhus (Dania) oraz Evangelische Arbeitsgemeinschaft für kirchliche Zeitgeschichte w Monachium (Niemcy). W 2016 roku był laureatem Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, przyznanej przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu za najlepszą książkę o stolicy Wielkopolski, wydaną w 2015 r.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »