Nowoczesny sprzęt, który jest w stanie drukować elementy 3D w skali mikro jest już w posiadaniu Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Daje to ogromne możliwości w wielu dziedzinach, gdzie potrzebne są zastosowania niewidoczne gołym okiem.
Jak tłumaczy dr hab. Krzysztof Dudek, prof. UZ z Instytutu Fizyki UZ, który będzie prowadzić badania naukowe z wykorzystaniem tego specjalistycznego sprzętu: Z naszej perspektywy jest to nowa technologia, która dotyczy druku za pomocą polimeryzacji dwufotonowej. Polega to na tym, że polimeryzujemy bardzo małe fragmenty żywicy, gdzie dokładność wydruku dochodzi nawet do 150 nanometrów – czyli przykładowo wielkości czerwonej krwinki. I dodaje:
Do czego tego typu technologia jest wykorzystywana? Tych zastosowań jest bardzo wiele, szczególnie w mikrorobotyce. Aktualnie jest to bardzo pożądany temat jeżeli chodzi o przemysł. Kiedy przechodzimy do wielkości niższych skali to nie jesteśmy w stanie zastosować standardowej elektroniki, która wymaga silników, różnych przekładni, standardowych rozmiarów narzędzi. Alternatywą są metamateriały, które są tworzone za pomocą tego typu technologii.
Więcej na temat drukowania 3D w skali mikro przy użyciu polimeryzacji dwufotonowej można było usłyszeć podczas wykładu prof. Muamera Kadica z Université Marie et Louis Pasteur we Francji, który gościł na naszym uniwersytecie: - Zajmuje się głownie tematyką metamaterialów, czyli takich struktur, które są w stanie przyjąć bardzo niezwykłe własności mechaniczne, głownie na skutek sposobu w jaki są zaprojektowane, a nie samego materiału, który jest wykorzystywany w trakcie procesu produkcji. W przypadku produkcji tego typu układy mogą zostać szeroko zastosowane w różnych gałęziach nauki i przemysłu począwszy od optyki, mikrorobotyki i elektroniki.
Jest to druga tego typu drukarka w Polsce. Politechnika Warszawska również jest w posiadaniu tej unikatowej aparatury. Znajdzie ona zastosowanie przy prowadzeniu badań naukowych, czy realizacji prac dyplomowych. Drukarka została zakupiona przez Uniwersytet Zielonogórski dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »