19 września 2018 r.
Przypomnijmy. W listopadzie 2017 r. Kamil Haładyn, student II roku astrofizyki komputerowej ma Wydziale Fizyki i Astronomii UZ oraz Mateusz Marcinkowski, student III roku informatyki na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ założyli Koło Naukowe „UZ Space Club” (przy Wydziale Fizyki i Astronomii UZ). W połowie lipca br. polecieli na 2. miesięczną praktykę na Teneryfę. W ich ślady mogą pójść studenci z reaktywowanej właśnie astronomii na WFA UZ. (szczegóły tej informacji można przeczytać tutaj: http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?blizej-gwiazd).
Ich praktyka właśnie dobiegła końca. Studenci są w drodze powrotnej do Polski. Zgodnie z obietnicą, Kamil Haładyn opisał swoje wrażenia z pobytu na Wyspach Kanaryjskich. Poniżej jego relacja.
Minęły 2 miesiące naszej teneryfskiej przygody. Dwa miesiące pełne wrażeń i nowości. Również nauki i pracy! Nie mieści nam się w głowach jak to jest możliwe, że w ciągu zaledwie 8 tygodni wydarzyło się tak wiele! Poznaliśmy nocne niebo jak nigdy dotąd (fot. 1), nauczyliśmy operować teleskopami bez pomocy dodatkowych urządzeń wspomagających, a co najważniejsze poznaliśmy samą astronomię tak, jak postrzegają ją ci którzy nie są studentami tego kierunku! Praca w międzynarodowym i różnokulturowym zespole jak również kontakt z klientami z najdalszych zakątków świata oraz z mieszkańcami Teneryfy, a przede wszystkim miejscowymi dziećmi, pomogła nam zrozumieć w jaki sposób astronomia powinna być przedstawiana i jak w bardzo łatwy sposób zarazić naszą pasją innych!
Poza nauką i praktykowaniem umiejętności zdobytych podczas studiów, mieliśmy również okazję wykazać się własną kreatywnością i zaangażowaniem. Zdobyliśmy także wiedzę z wielu różnych dziedzin, która na pewno przyda się nam już w najbliższej przyszłości! Wieczorami jeździliśmy na wycieczki Stargazing Experience firmy Travel Tenerife, podczas których pokazywaliśmy obiekty astronomiczne takie jak: galaktyki, gromady gwiezdne, mgławice oraz wspaniale widoczne z Teneryfy planety: Saturn, Jowisz, Wenus i Mars! Jeśli tylko mieliśmy taką możliwość, zostawaliśmy długo w nocy na wulkanie Teide i zbieraliśmy materiały do późniejszej obróbki ze specjalnie zakupionych dla nas astrofotograficznego teleskopu RC oraz kamery CCD. Dzięki pomocy naszego opiekuna praktyk, Karola Westphala (fot. 2, siedzą od lewej Kamil i Karol), zdołaliśmy zrobić niesamowite zdjęcia Saturna i Jowisza, jak i liczne time lapsy z przesuwającą się po horyzoncie drogą mleczną. Ale to nie wszystko! W ramach działalności Astronomy and Science, byliśmy wśród organizatorów imprezy oficjalnie inaugurującej przywiezione z Polski mobilne planetarium, obecnie największe i najnowocześniejsze na całych Wyspach Kanaryjskich. Prowadziliśmy również pokazy teleskopowych obserwacji słonecznych (fot. 3 i 4) i pokazy planetarium dla miejscowej ludności (fot. 5, na pierwszym planie Mateusz) oraz specjalne pokazy dla dzieci z Teneryfy.
Znacząco przyczyniliśmy się do sukcesu imprezy charytatywnej, nie tylko poprzez opracowanie materiałów reklamowych, czynne uczestnictwo w astronomicznej części imprezy, lecz również poprzez współpracę z zespołem Astronomy and Science Centre w napisaniu książki o astronomii „Studenci dzieciom” dla dzieci z teneryfskich domów dziecka. Dumnie reprezentowaliśmy Uniwersytet Zielonogórski opowiadając o naszych praktykach i projekcie, a nawet mieliśmy możliwość opowiedzieć o naszej Alma Mater na falach angielskiego radia, które zaprosiło nas do wystąpienia w audycji na żywo! (fot. 6 Kamil podczas audycji).
Nauczyliśmy się wielu aspektów pracy w dużej firmie. Poznaliśmy tajniki promocji i marketingu, logistyki i transportu, komunikacji i struktur pracowniczych, a nawet podstaw księgowości! Znacząco pomogliśmy we wprowadzeniu najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych przy okazji doskonaląc nasze zdolności techniczne. Uczestniczyliśmy w każdym aspekcie pracy firmy (fot. 7 wspólna fotografia z szefami firmy). Nauczyliśmy się nawet zmieniać hamulce w samochodzie!
Nasz pobyt na Teneryfie, to jednak znacznie więcej niż tylko praca i praktyki! Nauczyliśmy się tutaj porządnie pływać i nurkować, często spędzając przedpołudnia na basenie oraz pływając w Atlantyku. Zwiedziliśmy wyspę wzdłuż i wszerz, posmakowaliśmy kuchni z najróżniejszych krajów i kultur (fot. 8, od lewej Kamil i Mateusz) zaczynając od kuchni kanaryjskiej i hiszpańskiej, poprzez angielską, chińską, indyjską, meksykańską, aż po różnorodne rodzaje kuchni afrykańskiej, choćby jak kuchnia libańska. Poznaliśmy również Teneryfę ze strony oceanu. Oglądaliśmy piękno dna oceanu i podwodnego życia nurkując z butlą tlenową 10 metrów pod powierzchnią wody!
Jednak aspektem, którym najbardziej chcielibyśmy się pochwalić i podzielić, jest nasza nowa wizja i plan dalszych działań, które planujemy wprowadzić, kiedy tylko wrócimy do kraju. W ramach nowo podjętej współpracy naszego koła naukowego UZ Space Club z prezesami Astronomy and Science Centre, planujemy organizację licznych eventów astronomicznych adresowanych do mieszkańców Zielonej Góry. Jesteśmy przekonani, że dzięki wiedzy i umiejętnościom nabytym podczas dwumiesięcznej pracy jako astronomowie przewodnicy na wycieczkach Stargazing Experience (za które firma Travel Tenerife została dwukrotnie ogłoszona najlepszym operatorem wycieczkowym na świecie), organizowane przez nas eventy będą przyjemnością dla całej rodziny. Liczymy na to, że naszą pasją do astronomii będziemy w stanie zarazić wszystkich mieszkańców Zielonej Góry!
Zapraszamy do śledzenia naszego facebooka http://fb.com/uzspaceclub jak również facebooka Astronomy and Science Centre http://fb.com/asceurope , na których będziemy informować o planowanych wydarzeniach i pokazach, jak również o naszych działaniach.
Zapraszamy również do przyłączenia się do naszego Koła, by wraz z nami brać udział w niesamowitych przygodach! Chcielibyśmy zaznaczyć, że nie trzeba studiować astronomii, aby zajmować się jej promocją. Nasze praktyki pomogły nam zrozumieć jak ważna i efektywna jest współpraca zróżnicowanego zespołu, do którego każda osoba wnosi własny bagaż doświadczeń i własne marzenia.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »