Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Dziś uroczyste otwarcie Planetarium Wenus

22.10.2015

22 października 2015 r.

 

 


stopka.jpg

 

 

Centrum Nauki Keplera nareszcie jest dostępne dla wszystkich chcących udać się w międzygalaktyczną podróż. Planetarium WENUS otwiera dzisiaj po południu swoje podwoje. Atrakcji czeka tutaj co niemiara - coś dla siebie znajdą tu nie tylko dzieci, ale też i dorośli – taki Festiwal Nauki na co dzień – czyli spełnienie marzenia inicjatora i pomysłodawcy budowy w Zielonej Górze Planetarium, wybitnego astronoma, prof. Janusza Gila z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Niestety Profesora nie ma już z nami, odszedł dokładnie rok temu, ale powinniśmy pamiętać, że to dzięki jego niemal dwudziestoletnim zabiegom możemy dziś uczestniczyć w tym kosmicznym spektaklu.

 

 


_MG_9838_Wenus.jpg
IMG_1322_wenus.jpg

 


Już w foyer dawnego kina WENUS odwiedzających wita Układ Słoneczny – wszystkie planety na wyciągnięcie ręki. Tutaj też można zobaczyć słynny meteoryt z Wilkanowa, który spadł tam w 1841 r. i dowiedzieć się, kto to był ten Johannes Kepler i dlaczego to właśnie on został patronem zielonogórskiego Centrum Nauki.

 


Schodząc niżej, wbrew temu czego można by było oczekiwać, wchodzimy do krainy światła, a dokładniej - do  Jaskini Światła czyli Laboratorium Optycznego. Tutaj na 8 stanowiskach znajdują się interaktywne eksponaty, które wyjaśnią na przykład: co to jest tęcza, jak działa światłowód czy jak zbudowana jest gwiazda.


W innej części obiektu, na anteresoli, znajdziemy multimedialną pracownię komputerową składającą się ze stanowisk dla 30 uczestników zajęć i stanowiska dla prowadzącego – czyli Centrum Lotów Kosmicznych! Tutaj też będą organizowane warsztaty z różnych dziedzin nauki.


Najbardziej jednak wszyscy chyba czekali na potężną, 10-metrową kopułę i pokazy nieba, ale też seanse filmów w technologii Fulldome. W repertuarze CNK są filmy 2D i 3D nie tylko o kosmosie, ale z różnych dziedzin nauki i sztuki. W byłej sali kinowej znajduje się 375 miejsc, ale tylko część z nich (93) znajduje się pod kopułą projekcyjną, pozostałe będą natomiast wykorzystywane podczas organizowanych w CNK konferencji, koncertów itp.


Centrum Nauki Keplera jest całkowicie dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Znajdują się w nim 4 miejsca na sali głównej, specjalnie przystosowane toalety oraz podesty transportowe. Część stanowisk oferuje krótkie komunikaty głosowe w j. polskim, dla osób niewidomych lub niedowidzących prezentujące dane miejsce.


Planetarium będzie otwarte przez cały tydzień, w godzinach 8.30 – 20.00 (od wtorku do piątku) oraz od 10.30 do 20.00, w soboty, niedziele i w święta. Ceny biletów kształtują się od 5 do 12 zł. Przewidziane są specjalne oferty cenowe dla m.in. grup zorganizowanych. Seanse w Planetarium trwają ok. 20 – 45 minut, część z nich będzie wyświetlana w 3D a widzowie otrzymają specjalne okulary. Filmy wyświetlane będą w języku polskim, jednakże w przypadku niektórych filmów istnieje możliwość wypożyczenia zestawu tłumaczeniowego na j. angielski i niemiecki.


Centrum Nauki Keplera powstało po to, aby popularyzować osiągnięcia nauki, techniki i kultury oraz promować metody i narzędzia edukacji poza formalnej oraz kształcenie przez całe życie. Na co dzień będzie współpracować z naukowcami, doktorantami i studentami z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na uczelni powołano do tego celu Biuro ds. współpracy z Centrum Nauki Keplera. Jego kierownikiem został prof. Andrzej Maciejewski z Wydziału Fizyki i Astronomii, a mieści się ono w strukturze Pionu Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

 

Centrum Nauki Keplera zostało wybudowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Lubuski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to 25,9 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach środków unijnych wyniosło 17,9 mln (ok. 69 %). Pozostałe środki zapewniło Miasto Zielona Góra. Planetarium mieści się w zmodernizowanym budynku dawnego kina „Wenus”.


CNK działa w strukturze Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, a Uniwersytet Zielonogórski zapewnia opiekę merytoryczną.

 

 


IMG_1331_wenus.jpg
IMG_1354_wenus.jpg
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »