Po przerwie spowodowanej pandemią pracownicy Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego wrócili do stacjonarnego prezentowania kierunków prowadzonych na WMIiE. Tradycyjnie już w organizację Dnia Otwartego włączyli się również studenci. W tym roku wzięło w nim udział około 300 uczniów z zielonogórskich liceów.
- Kierunki prowadzone na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii to matematyka, informatyka i ekonometria oraz inżynieria danych. Prowadzimy specjalności, na których studenci mogą kształcić się w analityce biznesowej, w systemach informatycznych - te specjalności są głównie związane z informatyką i zastosowaniem informatyki w działalności różnego rodzaju firm – finansowych, ubezpieczeniowych, czy firm gdzie wykorzystuje się modelowanie matematyczne, np. przy procesie produkcji – wymieniał dr hab. Bogdan Szal, prof.UZ, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii.
- Podczas tego wydarzenia chcieliśmy przedstawić matematykę nie jako przedmiot w szkole. Oczywiście prowadzimy też zajęcia gdzie jest matematyka teoretyczna, bo chcemy również kształcić przyszłą kadrę, która mogłaby pracować w Instytucie Matematyki i robić tutaj stopnie naukowe z matematyki. Ale przede wszystkim skupiamy się na kształceniu specjalistów w zakresie zastosowania matematyki. Jest to szeroki wachlarz wiedzy, która będzie potrzebna do wykorzystania różnego rodzaju technik informatycznych, do obróbki danych. Matematyka przeplata się niemal w każdej dziedzinie życia, tak więc trudno jest sobie wyobrazić życie bez niej. To również chcieliśmy pokazać uczniom podczas Dnia Otwartego – tłumaczył prof. B. Szal.
Na uczniów czekały warsztaty, m.in. „Matematyka w filmie”, „Matematyka a bezpieczeństwo BlockChain”, „Grafy w planowaniu”, „Szyfranci i deszyfranci”, „Wielokostki i mozaiki” itd. Ponadto przygotowano internetowy kiosk z grami Poznaj tajniki i korzyści studiowania na WMIiE, mini quiz matematyczny Policz się ze sobą, prezentację Wydziału, prezentację firm współpracujących z Wydziałem. Można było również porozmawiać ze studentami kierunków: informatyka i ekonometria, matematyka, inżynieria danych oraz Koła Naukowego Laboratorium Matematyczne Paradoks.
Podczas Dnia Otwartego uczniowie mogli również przyjrzeć się zmaganiom studentów, podczas trwającej właśnie V Szkoły Modelowania Matematycznego na UZ. - Polega ona na tym, że tworzone są grupy robocze, w skład których wchodzą pracownicy Instytutu Matematyki, przedstawiciele współpracujących z Wydziałem i Instytutem firm (są to nasi absolwenci) i studenci naszego Wydziału. Te grupy pracują nad problemem, który przygotowują przedstawiciele firm, czyli to są konkretne, realne problemy do rozwiązania. W ciągu tygodnia, starają się ten problem rozwiązać. - tłumaczy prof. B. Szal. W piątek przedstawione zostaną wyniki tegorocznej edycji Szkoły Modelowania Matematycznego.
--
Zdjęcia: 1-12 - fot. K. Adamczewski; 13-16 - fot. K. Doszczak
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »