W czwartek, 14 grudnia w Rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się Dzień Otwarty z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.
NAWA to instytucja działająca na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja dąży do umocnienia doskonałości naukowej, umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski - jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego interesujące możliwości edukacyjne i badawcze. Cele te są realizowane dzięki szerokiej ofercie programowej Agencji. Z tą ofertą mieli okazję zapoznać się pracownicy i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jak tłumaczyła Marta Chrostowska - Walenta z Biura Komunikacji i Promocji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – NAWA: - NAWA odwiedza uniwersytety, przez które jest zapraszana na Dzień z NAWĄ, po to by przybliżyć naszą ofertę programową, ale też by pokazywać zalety umiędzynarodowienia, zalety współpracy z zagranicą, wymiany akademickiej – to nasze główne cele. Jak słusznie zauważa dyrektor NAWA, dr Kostecki: - „Uniwersytety sobie poradzą bez NAWY, ale NAWA bez uniwersytetów nie może istnieć”. Dlatego uniwersytety, w tym Uniwersytet Zielonogórski jest ważnym partnerem w naszej pracy, w naszych działaniach. I dodaje: - NAWA od momentu powołania, czyli od 2017 roku działa na rzecz umiędzynarodowienia nauki polskiej, do przedstawiania polskiej oferty na świecie i razem z uniwersytetami, razem z naukowcami jesteśmy promotorami nauki polskiej i jej wartości. Zachęcamy polskich naukowców, polskich studentów, doktorantów do wymiany międzynarodowej, do nawiązania współpracy, ale też zapraszamy naukowców i studentów z zagranicy do studiowania w Polsce. Chcemy pokazać, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do studiowania. Nasze dyplomy są uznawane w wielu krajach i to się udaje właśnie m.in. dzięki współpracy z polskimi uczelniami – podsumowała M. Chrostowska – Walenta.
Z tego spotkania bardzo ucieszył się rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski: – Spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich uczelni, tutaj w regionie i okolicy. Kwestia współpracy międzynarodowej, to jest kwestia wieloaspektowa. Po pierwsze kwestia umiędzynarodowienia kształcenia, czyli żebyśmy mieli ofertę gotową dla studentów, którzy chcieliby przyjechać na Uniwersytet Zielonogórski. To na czym nam szczególnie zależy, to żeby nasi naukowcy i nasi studenci wyjeżdżali poznawać inne ośrodki. Chciałbym, aby nabyli doświadczeń, jak się kształci na innych uniwersytetach. Jak są przeprowadzane zajęcia i przede wszystkim nabyli swobody językowej i doświadczenia, które będzie procentować w przyszłości. Z pewnością staż, czy nauka za granicą będzie atrakcyjnym punktem dla przyszłego pracodawcy. Jeżeli mowa o naukowcach, to trudno jest sobie wyobrazić współczesnego naukowca, który działa w oderwaniu od zagranicznego otoczenia – dodał prof. Strzyżewski.
W programie spotkania znalazła się m.in. promocja polskiego szkolnictwa wyższego za granicą, programy skierowane do kadry naukowej i studentów, spotkanie ze stypendystami programów NAWA oraz programy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych, oferta Biura Programów Języka Polskiego.
Więcej informacji o programach, współpracy i wymianie międzynarodowej znajduje się na stronie: nawa.gov.pl.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »