Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Edukacja zdrowotna tematem konferencji na UZ

Za nami Lubuska Konferencja o Zdrowiu pod hasłem "Edukacja Zdrowotna w Szkole: Wyzwania. Rozwiązania. Perspektywy". Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 7 kwietnia br. w Bibliotece UZ. W trakcie spotkania dyskutowano o głównych problemach, z którymi zmagają się współczesne dzieci oraz młodzież. Na liście znalazły się między innymi stany depresyjne oraz zaburzenia odżywiania. Sposobem na ich pokonanie ma być nowy przedmiot - edukacja zdrowotna, którego realizacja ruszy już we wrześniu br.

Celem spotkania było wspomaganie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie prowadzenia działań prozdrowotnych oraz wdrażania podstawy programowej edukacji zdrowotnej. Ogromny nacisk położono na omówienie metod współpracy z nastolatkami. Przedstawione zostały również wyniki badania z udziałem 9 tysięcy uczniów z różnych starostw w naszym regionie. - Wyniki są dość niepokojące. Widzimy duże problemy dotyczące zdrowia psychicznego. To nie jest kwestia nowa, ale jest alarmująca. Widzimy też problemy dotyczące otyłości, która także jest znacząca. Zauważamy również zagrożenia z używalności Internetu. - mówi prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, przewodniczący zespołu ds. przygotowania założeń i podstawy programowej przedmiotu edukacja zdrowotna.

Zajęcia z edukacji zdrowotnej ruszą już tej jesieni. - Powinniśmy podejmować każde działania, które zachęcą młodych ludzi do higieny. Nie tylko seksualnej, ale też dotyczącej normalnego życia. Chodzi mi o aktywność fizyczną i zdrowie psychiczne. Mamy do czynienia też z cyberhigieną. Nowe pojęcie, które będzie się pojawiało w naszym życiu codziennym i publicznym. Nasze życie jest obecnie mocno przebodźcowane. - komentuje Marek Cebula, wojewoda lubuski.

Jak mówią organizatorzy Lubuskiej Konferencji o Zdrowiu - dzieci i młodzież muszą być świadome, że niektórych problemów nie powinny rozwiązywać samodzielnie. Przedmiot edukacja zdrowotna ma się przyczynić do zwiększenia świadomości wśród uczniów. - Będzie to spora dawka wiedzy choćby na temat profilaktyki i bardzo praktyczny przedmiot. W przekazywanych treściach znajdą się informacje chociażby dotyczące szczepień. Uczniowie zdobędą fachową wiedzę o profilaktyce chorób. Nauczą się odczytywania i interpretacji wyników badań. Nie zabraknie także informacji o zbilansowanej diecie. - mówi Mariusz Biniewski, lubuski kurator oświaty.

Poniedziałkowa konferencja była też okazją do rozmów dotyczących rekrutacji na studia podyplomowe "Edukacja zdrowotna". Uniwersytet Zielonogórski prowadzi obecnie nabór na trzysemestralne bezpłatne kwalifikacyjne studia podyplomowe, przygotowujące nauczycieli do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna. Studia są zgodne z nową podstawą programową kształcenia ogólnego przedmiotu edukacja zdrowotna i zapewniają niezbędne przygotowanie do realizacji tych zajęć we wszystkich typach szkół. Rekrutacja potrwa do 11 kwietnia br.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »