EkoZdrowie - zielona Zielona Góra to tytuł interdyscyplinarnej konferencji poświęconej znaczeniu miejskiej przyrody dla zdrowia mieszkańców. W zielonogórskiej Palmiarni prelegenci starali się odpowiedzieć na pytanie jak odpowiednio zaprojektowana przestrzeń miejska może przyczynić się do zachowania bioróżnorodności oraz lepszego samopoczucia i zdrowia.
Organizatorami konferencji ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego byli: Instytut Architektury UZ i Instytut Nauk Biologicznych UZ. Współorganizatorami wydarzenia było także Polskie Towarzystwo Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Liga Ochrony Przyrody ZO w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra. Honorowy patronat objęli: Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski i Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki.
Jak podkreślał prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Uniwersytet Zielonogórski od wielu lat stara się, aby jakość życia w Zielonej Górze była coraz lepsza: - Jak zauważyli nasi naukowcy zieleń w Zielonej Górze powinna być odpowiednio zaprojektowana, żeby mieszkańcom lepiej się żyło, mieszkało, odpoczywało. Na konferencji mówimy na ile ta zieleń, potrafi oddziaływać na lepsze samopoczucie, bo o to nam wszystkim chodzi, żeby nam się lepiej żyło, uczyło, studiowało. I dodał: - Jest to kontynuacja zadań, które prof. Leszek Jerzak wraz ze swoimi współpracownikami rozpoczął kilka lat temu. Chodzi tutaj o stworzenie tzw. korytarzy napowietrzających, które będą w pewien sposób poprzez bioróżnorodność ułatwiały przepływ powietrza, a zatem będzie nam lepiej żyło w Zielonej Górze. Również posadzenie 800 drzew z okazji 800-lecia miasta Zielona Góra, było częścią planu stworzenia zielonych korytarzy, które poprawią w Zielonej Górze jakość powietrza.
Jak dodał dr Piotr Reda, członek Rady programowej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra jest dosyć bioróżnorodna: - Podkreślam słowo, „dosyć” ponieważ zawsze można zwiększyć bioróżnorodność. Przede wszystkim warto, aby oprócz placów, ulic, terenów zabudowanych, uszczelnionych starać się lepiej zachować miejsca, które nie są jeszcze zabudowane, by jak najwięcej tej dzikiej przyrody zachować. W mieście jest miejsce również dla dzikiej, spontanicznej przyrody, ale trzeba o niej pamiętać i dać jej przestrzeń.
Jak zgodnie stwierdzili prelegenci w swoich wystąpieniach, fundamentalne znaczenie ma budowanie świadomości i promowanie zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa. Edukacja ekologiczna, kształtowanie postaw prozdrowotnych i angażowanie mieszkańców w działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego są równie ważne, co inwestowanie w zieloną infrastrukturę. Taka synergia działań przyczynia się do tworzenia zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska miejskiego, w którym każdy z nas ma szansę na lepsze jutro.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »