Uniwersytet Zielonogórski stał się areną do rozmów o filozofii polskiej. Wszystko za sprawą XII Seminarium Historyków Filozofii Polskiej, które w dniach 19 - 20 maja zawitało do naszego miasta - dokładnie do Biblioteki UZ. Dwudniowe spotkanie, poświęcone klasykom i epigonem, przyciągnęło kilkudziesięciu badaczy z niemal całej Polski.
Seminarium Historyków Filozofii Polskiej odbywa się cyklicznie, za każdym razem w innym ośrodku akademickim. Tegoroczne zagadnienie przewodnie nie przez przypadek było więc związane z naszym regionem. Tematy, nad którymi pochylono się, dotyczyły drugiego wydania książki pt. "Klasycy filozofii polskiej" autorstwa profesora Ryszarda Palacza (1935-2024) - długoletniego pracownika Instytutu Filozofii UZ, a wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego. Publikacja ukazała się w 2024 r., nakładem Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
- Inauguracja seminarium była w 2006 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Po 19 latach przyszła kolej na nas, na zorganizowanie tego projektu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Gościmy u siebie grono historyków rodzimej filozofii. Zazwyczaj na tych spotkaniach rozmawiamy o rekrutacji, jak ona wygląda na tych kierunkach na poszczególnych uczelniach. Nie jest to masowy kierunek, ale zawsze znajdą się osoby zainteresowane różnymi aspektami filozofii. Historią może rzadziej, raczej zastosowaniami. Filozofią jako narzędziem terapeutycznym. W naszym instytucie także prowadzimy taki kierunek. Filozofia się broni i przydaje, cały czas wydawane są też książki z tej dziedziny. - mówi dr hab. Tomasz Mróz, prof. UZ z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Przy okazji seminarium można było zobaczyć także wystawę, poświęconą prof. Ryszardowi Palaczowi.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »