Nieprzypadkowo spotykamy się właśnie dzisiaj. 22 lutego 1964 r., a zatem dokładnie 60 lat temu, odbyło się pierwsze, założycielskie, posiedzenie Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. A dzisiejszy Jubileusz jest okazją, by przypomnieć i docenić to, co dokonało się od tego czasu i aby podziękować wszystkim tym osobom, które przez lata budowały nasze naukowe środowisko i tworzyły tożsamość miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj. – tymi słowami otworzyła Galę Jubileuszu 60-lecia Lubuskiego Towarzystwa Naukowego, jego prezes – prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak.
Gala Jubileuszu 60-lecia Lubuskiego Towarzystwa Naukowego zgromadziła w Muzeum Ziemi Lubuskiej lubuskich naukowców – aktualnych i byłych członków LTN, obecni byli wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz, marszałek województwa lubuskiego - Marcin Jabłoński, prezydent miasta Zielona Góra - Janusz Kubicki i rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. Wielu zaproszonych gości podkreślało, że gdyby 60 lat temu w naszym mieście nie podjęto wysiłku budowania środowiska naukowego, dzisiaj nie byłoby Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Prawdopodobnie nie przemawiałbym do Państwa w takich okolicznościach jako rektor uniwersytetu gdyby nie Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Jestem pewien, że dzisiaj nie byłoby na sali 20 albo i więcej profesorów, gdyby nie Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Nie byłoby też Uniwersytetu, a wcześniej Politechniki i Wyższej Szkoły pedagogicznej. „Ojcowie założyciele” mieli ambitne plany i doprowadzili do stworzenia środowiska akademickiego. Chociaż można powiedzieć, że podcinali gałąź, na której siedzieli, bo cały ruch naukowy został skierowany na uczelnie. Ale to dzięki temu funkcjonowanie LTN wymagało dodatkowej aktywności – integracji środowiska badaczy, regionalistów skupionych w różnych lokalnych gremiach i miejscowościach, którzy zajmowali się czy to przeszłością regionu, czy różnymi aspektami badawczymi. Myślę, że ta rola integrująca badaczy regionalnych dalej powinna być dominującą. – powiedział prof. W. Strzyżewski. - Przypomnę, że wcześniej przez wiele lat towarzystwem kierował prof. Józef Korbicz i przeprowadził je bezpiecznie przez okres transformacji. Myślę, że takie spotkanie jak to, dostarczy wielu ciekawych pomysłów w badaniach regionalnych – mówił rektor.
– Pan rektor, prof. Wojciech Strzyżewski, uświadomił mi, że w zasadzie jestem dłużnikiem towarzystwa – stwierdził wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz. – Idąc tokiem rozumowania pana rektora, gdyby nie towarzystwo, nie powstałyby wyższe uczelnie. Gdyby nie powstały wyższe uczelnie, nie byłoby uniwersytetu. Gdyby nie było uniwersytetu, to nie zetknąłbym się z profesorami, którzy mnie ukształtowali, nie miałbym okazji być absolwentem tejże uczelni i prawdopodobnie nie byłbym w tym miejscu, w którym jestem teraz, nie byłbym wicewojewodą – dodał.
O roli jaką Lubuskie Towarzystwo Naukowe pełniło i pełni w regionie i mieście mówili marszałek województwa i prezydent Zielonej Góry:
– Kiedy zapoznawałem się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi tych 60 lat, oglądałem zdjęcia i opisy państwa wspaniałych dokonań, byłem pod ogromnym wrażeniem. Rozumiem tę ogromną wartość, jaką państwa środowisko wniosło w tworzenie się naszego regionu. Samodzielny region, by móc się ukształtować, ubiegać się o to, by zostać uwzględnionym jako ten samodzielny region na mapie kraju, musi dysponować szeregiem ważnych wartości i atrybutów. Bez wątpienia jednym z kluczowych jest silne środowisko naukowe – to wszystko, co wiązało się z powstaniem Wyższej Szkoły Inżynierskiej, później Politechniki Zielonogórskiej, Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, później Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie państwa wspólnego dzieła – Uniwersytetu Zielonogórskiego. To są rzeczy, wartości i dokonania, które pozwoliły nam skutecznie zabiegać o to, abyśmy mogli śmiało formułować, realizować i mieć różne marzenia i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać nasz region – powiedział marszałek Marcin Jabłoński.
– Miasto to nie budynki i nie fabryki. Miasto to ludzie. Gdyby nie elita naukowa, jaką państwo tworzycie, Zielona Góra nigdy nie byłaby takim pięknym miastem jakim jest w tej chwili. Na tej sali jest dzisiaj wielu ludzi, którym nie tylko ja wiele zawdzięczam, ale całe miasto zawdzięcza swoją pozycję. – mówił prezydent Janusz Kubicki.
A w liście wojewody lubuskiego, Marka Cebuli, czytamy: „Kieruję gratulacje i słowa najwyższego uznania do władz i wszystkich osób zaangażowanych w działalność tej ogromnie zasłużonej organizacji w województwie lubuskim. Patrząc na ostatnie 60 lat, trudno przecenić rolę towarzystwa w rozwoju życia naukowo-kulturalnego na Ziemi Lubuskiej, a w szczególności na pograniczu lubuskim. Integrują Państwo środowiska naukowe oraz upowszechniacie wiedzę o regionie i to zasługuje na podkreślenie. Pokazują Państwo, że pomimo sąsiadujących z Zieloną Górą większych miast, jak Poznań czy Wrocław, nie zmarginalizowano jej w kwestii potrzeb istnienia prężnego, rozwijającego się ośrodka naukowego”.
Gala jubileuszowa była okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych członków LTN. Specjalne dyplomy - podziękowania za wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz Lubuskiego Towarzystwa Naukowego oraz wybitne zasługi dla rozwoju społecznego ruchu naukowego na Ziemi Lubuskiej otrzymali od Pani Prezes LTN profesorowie: Michał Kisielewicz, prezes LTN w latach 1976-1987 i Hieronim Szczegóła - jeden z założycieli LTN, wieloletni członek Zarządu.
Swoje odznaczenia przyznali też Marszałek Województwa Lubuskiego i Prezydent Miasta Zielona Góra. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego z rąk marszałka Marcina Jabłońskiego otrzymali profesorowie Józef Korbicz, który ponad 30 lat był prezesem LTN i Andrzej Obuchowicz - również z blisko 30-letnim stażem pełniąc funkcję sekretarza naukowego Towarzystwa.
Prezydent Miasta Janusz Kubicki wręczył podczas uroczystej Gali Złote i Srebrne Medale Prezydenta Zielonej Góry. Złote Medale otrzymali profesorowie: Małgorzata Mikołajczak, J. Korbicz, Bogdan Idzikowski, Ewa Narkiewicz-Niedbalec i Maria Zielińska. Natomiast Srebrne Medale Prezydenta Zielonej Góry otrzymali profesorowie Zbigniew Bujkiewicz i Witold Jarczyk oraz mgr Ewa Lehmann i dr inż. Edyta Mianowska.
Współorganizatorami Jubileuszu LTN były Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, które udostępniło z tej okazji zdjęcia archiwalne Czesława Łuniewicza, dokumentujące działalność LTN. Można je było obejrzeć na wystawie zorganizowanej przez MZL.
Druga część obchodów Jubileuszu – sesja plenarna – została poświęcona działalności LTN, a w części popołudniowej wystąpili zaproszeni na Jubileusz przedstawiciele lubuskich stowarzyszeń – ta część była okazją do zapoznania się z ich działalnością i nawiązania regionalnej współpracy.
Odznaczeni:
prof. dr hab. inż. Józef Korbicz związany jest z Zieloną Góra od 1969 r. Reprezentuje nauki inżynieryjno-techniczne w obszarze automatyki oraz informatyki technicznej. Od samego początku pracy był zaangażowany organizacyjnie i naukowo w budowanie prężnego ośrodka naukowego w Zielonej Górze. Ponad 30 lat był prezesem Lubuskiego Towarzystwa Naukowego w Zielonej Górze. Był to okres działalności Towarzystwa w nowych warunkach społeczno-ekonomicznych, kiedy należało określić rolę i miejsce Towarzystwa bez tzw. statutowej dotacji finansowej ze strony państwa oraz regionu, jak również bez posiadania stałej siedziby. Pomimo tych trudności prof. Józef Korbicz umiejętnie wykorzystał nowe pojawiające się możliwości dofinansowania działalności konferencyjnej i wydawniczej, zarówno na poziomie centralnym oraz lokalnym.
prof. dr hab. inż. Andrzej Obuchowicz reprezentuje nauki inżynieryjno-techniczne w obszarze automatyki, informatyki technicznej oraz inżynierii biomedycznej. Prowadzi badania w zakresie zastosowań metod sztucznej inteligencji w diagnostyce technicznej i medycznej oraz optymalizacji globalnej. Wśród działań prof. Obuchowicza na rzecz Regionu Lubuskiego wyróżnić należy jego zaangażowanie w prace Ligi Informatycznej, której był pomysłodawcą i organizatorem. Szczególnie ważną działalnością regionalną prof. Obuchowicza było jego zaangażowanie w prace Lubuskiego Towarzystwa Naukowego w Zielonej Górze, w którym pełnił funkcję sekretarza naukowego przez blisko 30 lat i członka Zarządu.
prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak - obecna prezes, odbudowała i wzmocniła pozycję LTN działającego na rzecz rozwoju zielonogórskiego i lubuskiego środowiska naukowego. Dzięki jej aktywności i pracy w Towarzystwie jest ono rozpoznawalne i ma wpływ na kształtowanie się życia kulturalnego i naukowego w Zielonej Górze.
dr hab. Bogdan Idzikowski – długoletni członek Zarządu i zastępca prezesa LTN, przez wiele lat pełnił również funkcję redaktora naczelnego „Rocznika Lubuskiego”, wydawanego przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe i Uniwersytet Zielonogórski; inicjator licznych przedsięwzięć upowszechniających naukę, zasłużony na polu badań pedagogicznych i społecznych; jako członek Rady Fundacji „Ogrody Kultury” im. Księżnej Dino i członek stowarzyszenia „Nasze Zatonie” aktywnie działa na rzecz rozwoju miasta.
dr hab. Ewa Narkiewicz-Niedbalec – redaktor naczelna (a wcześniej sekretarz) „Rocznika Lubuskiego”, wydawanego przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe i Uniwersytet Zielonogórski; przez wiele lat pełniła funkcję wiceprezesa LTN i członkini Zarządu LTN; badaczka ceniona w środowisku lokalnym i ogólnopolskim; autorka licznych publikacji socjologicznych i pedagogicznych, dotyczących naszego regionu; inicjatorka i organizatorka przedsięwzięć naukowych i naukowo-kulturalnych przyczyniających się do wzrostu znaczenia Zielonej Góry jako ośrodka naukowego.
dr hab. Maria Zielińska, prof. UZ – członkini Zarządu i wiceprezes Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; inicjatorka i organizatorka serii ogólnopolskich konferencji ph. Transgraniczność w perspektywie socjologicznej, organizowanych pod egidą LTN oraz serii wydawniczej pod tym samym tytułem; wybitna badaczka, autorka licznych prac dotyczących mieszkańców Ziemi Lubuskiej; członkini Komitetu Socjologii PAN, aktywnie angażująca się w działalność na rzecz rozwoju lokalnego środowiska; jej badania nad społecznością regionalną znacząco wpływają na postrzeganie naszego ośrodka i podnoszą jego rangę.
dr hab. Zbigniew Bujkiewicz – w latach 2008-2011 członek Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; od roku 2012 przewodniczący Komisji Rewizyjnej LTN; autor licznych prac poświęconych Zielonej Górze, historii pogranicza Polski i Niemiec XIX i XX wieku; zasłużony dla rozwoju lokalnego środowiska.
prof. dr hab. Witold Jarczyk – członek Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Naukowego, wybitny matematyk, zasłużony dla zielonogórskiej nauki i jej popularyzacji, aktywnie działający na rzecz rozwoju lokalnego środowiska; współorganizator konferencji i spotkań z nauką odbywających się pod auspicjami LTN.
mgr Ewa Lehmann – przez wiele lat wzorcowo prowadziła sekretariat Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; zajmowała się dokumentacją stowarzyszenia, miała pieczę nad sprawami finansowymi i księgowymi; czuwała nad organizacją przedsięwzięć podejmowanych przez LTN – jej oddanie i zasługi na tym polu są nieprzecenione.
dr inż. Edyta Mianowska – wieloletnia członkini Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; od lat pełni funkcję sekretarza LTN i zarazem sekretarza „Rocznika Lubuskiego”; ma ogromne zasługi dla towarzystwa: prowadzi jego stronę internetową, czuwa nad przebiegiem konferencji, seminariów i spotkań, organizowanych przez LTN, a także nad realizacją projektów finansowanych ze środków Urzędu Miasta, prowadzi prace redakcyjne i edytorskie materiałów służących promowaniu działalności towarzystwa.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »