Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Gdy sztuka spotka się z przemysłem – UZ zwiększa zakres współpracy z firmą SWISS KRONO

Umowa między Uniwersytetem Zielonogórskim a firmą produkcyjną z Żar jest kontynuacją wcześniejszych działań. Podpisany list intencyjny obejmuje swoim zakresem działania, których podejmować się będzie Instytut Sztuk Wizualnych UZ. Będzie to m.in. praktyczne kształcenie studentów w zakresie materiałoznawstwa wyrobów drewnopochodnych. Będzie to również okazja do wymiany wiedzy oraz łączenia doświadczenia przemysłowego z nauką i projektowaniem.

 

Wizyty studyjne, warsztaty materiałowe, konkursy projektowe, projekty badawczo-rozwojowe oraz współpraca w zakresie architektury wnętrz, materiałoznawstwa, logistyki i ochrony środowiska – to tylko niektóre z zadań, jakich podejmować się będą studenci i pracownicy Instytutu Sztuk Wizyalnych UZ, na mocy listu intencyjnego zawartego ze SWISS KRONO. Umowę ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego, podpisała prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, która podkreśliła, że współpraca z tą firmą jest owocna już od wielu lat: - Ta współpraca jest intensywna i wymierna od wielu lat. Należy podkreślić, że nasi studenci byli wielokrotnie na wizytach studyjnych w przedsiębiorstwie SWISS KRONO. Powstało wiele prac dyplomowych, które były ukierunkowane na pomoc w rozwiązywaniu trudności, czy problemów, które pojawiają się z technologią, czy automatyzacją. Rozwiązujemy wspólnie również wiele innych inicjatyw i widać, że nasi studenci i pracownicy są zaangażowani w tę współpracę. To jest bardzo dobry moment w rozwoju współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.  Pokazujemy, że można tę współpracę prowadzić z przedsiębiorstwami, można przyczyniać się do wzrostu naszych rozwiązań na rynku. Możemy tworzyć rozwiązania, które będą następnie komercjalizowane. Bardzo mnie cieszy, że podpisujemy kolejny etap współpracy. To pokazuje, że mamy konkretne rozwiązania. Dzięki temu możemy piękno Instytutu Sztuk Wizualnych UZ przekazać do użytku, do odbiorców. To kolejny przykład na to, jak można kreatywnie wykorzystać interdyscyplinarność potencjału Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Firma produkcyjna to świetne zaplecze, jeżeli chodzi o doświadczenie, znajomość rynku, aktualne trendy. Piotr Kaczmarek, dyrektor zakładu i członek zarządu SWISS KRONO, podkreślał, że ta umowa będzie bardzo korzystna dla obydwu stron: - My jako SWISS KRONO jesteśmy bardzo nowoczesnym przedsiębiorstwem. Nowoczesne przedsiębiorstwo to też nowocześni i bardzo inteligentni ludzie. Ta współpraca pokaże oby dwóm stronom to, jaki jest ten rzeczywisty świat. Będzie to wymiana energii, nauki, wiadomości. Będzie to rozwój zarówno dla studentów, jak i dla nas. Ta współpraca będzie realizowana w wielu aspektach. Można nas postrzegać w kategorii firmy produkcyjnej, ale tak naprawdę poza produkcją potrzebujemy też pomysłów na wzornictwo. Klienci bardzo często kupują nasze wzory, które są dostępna zarówno na panelach podłogowych, płytach meblowych, czy blatach kuchennych. Tutaj potrzebna jest dusza artystyczna. Możemy być perfekcyjni, jeżeli chodzi o jakość, cenę produktu. Natomiast tak naprawdę ten produkt broni się designem.

O kreatywne pomysły, świeże podejście i zaangażowanie ze strony studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ spokojny jest dr hab. Radosław Czarkowski, prof. UZ - dyrektor Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Władze Instytutu liczą również na rozwój prowadzonych kierunków i większe możliwości: - Ta współpraca pozwoli nam na permanentny rozwój samego kierunku architektura wnętrz, ale również i całego Instytutu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie również miała wpływ na prowadzone u nas zajęcia z projektowania graficznego, które jest elementem niezwykle istotnym w przypadku designu. Bez tego produkt zwyczajnie się nie sprzedaje. Mówimy tutaj o takiej formule nie tylko i wyłącznie użytkowej tak jak w przypadku, chociażby projektowania mebla czy projektowania architektonicznego, ale również strony wizualnej, czy ikonicznej. Instytut jest silnie sprofilowany na działalność artystyczną i designerską. Jest to moment wzmacniania kierunków designerskich, chociażby w postaci kierunku architektura wnętrz. Nasi studenci są gotowi do tego, żeby taką współpracę i takie wyzwania podjąć.

W spotkaniu w ramienia UZ uczestniczyli również dr hab. Anna Owsian, prof. UZ, zastępca dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, Joanna Legierska-Dutczak z Instytutu Sztuk Wizualnych, koordynatorka listu intencyjnego, Izabela Sobkowiak z Instytutu Sztuk Wizualnych oraz dr inż. Wojciech Babirecki z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ. Z firmy SWISS KRONO obecny był również Bartosz Banach, członek zarządu oraz Jarosław Masina, kierownik działu marketingu.

 

 

(kd)

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »