W Galerii Uniwersyteckiej im. Jana Berdyszaka odbył się wernisaż wystawy „Farben” Dariusza i Filipa Gajewskich. Ojciec i syn przygotowali instalację przestrzenną o wielowymiarowym znaczeniu. Graficy, którzy na co dzień są związani ze środowiskiem artystycznym Katowic, z wielkim entuzjazmem przyjechali do Zielonej Góry, by zaprezentować efekt swojej wspólnej pracy.
Wystawa „Farben” to efekt pracy nad interpretacją koloru i jego percepcji pod wpływem zjawisk takich jak światło i ruch. Wystawa składa się z pięciu instalacji, które prezentują dialog światła z okiem obserwatora.
Dr hab. Dariusz Gajewski, prof. ASP - artysta intermedialny, grafik, badacz koloru oraz wykładowca akademicki - jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie współtworzył pierwszą w Polsce Pracownię Grafiki Cyfrowej. Współpracując z prof. Adamem Romaniukiem, prowadził badania nad pigmentowym drukiem cyfrowym, których rezultatem było opracowanie wspólnie z firmą Hahnemühle pierwszego papieru czerpanego dedykowanego tej technice – Torchon (2003). Od 2010 współprowadzi Pracownię Intermediów i Technik Cyfrowych na katowickiej ASP. Jak podkreśla artysta, kolor od zawsze był dla niego źródłem inspiracji i formą wyrażenia siebie.
Filip Gajewski - artysta intermedialny, grafik oraz inżynier materiałowy. Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. W swojej twórczości eksploruje granice percepcji koloru, światła i przestrzeni, integrując eksperymentalne formy grafiki cyfrowej, instalacji przestrzennych oraz technologii Virtual Reality (VR). Zajmuje się sztuką eksperymentalną i współczesną, czego przykładem jest interdyscyplinarny projekt „Tomorrow”, który stworzył wraz z ojcem od 2019 roku. Praca została zaprezentowana m.in. w Chinach (Foshan), Turcji (Stambuł), na Węgrzech (Budapeszt) oraz w Polsce (Katowice, Toruń). W Zielonej Górze obchodzi swój jubileusz, ponieważ po raz 10 jest prezentowana publiczności. Instalacja została wykonana techniką celigrafii na bibułach japońskich. Składa się z 33 modułów tworząc łączny format grafiki. Elementy te w zależności od tego jak pada na nie światło zmieniają swoje zabarwienie, pokazując zmienność otaczającej nas rzeczywistości. Symbolicznie obrazuje to przyszłość, która zamienia teraźniejszość pod wpływem naszych marzeń, pragnień i potrzeb. Jednak zabawienie jakie powstaje jest niezależne od nas tak jak przyszłość, która potrafi być trudna do przewidzenia. Praca dzięki temu jest „żywa”, w zależności od padającego na nią światła, można zobaczyć zmieniające się kolory na bibule.
Oprócz instalacji „Tomorrow” wystawa składa się jeszcze z 4 instalacji:
Przypływy i odpływy, video installation 2025 - Darek Gajewski
[n] SiO2 5.2.5, [n] SiO2 6.1, [n] SiO2 10.5, [n] SiO2 30.0.5
druk UV na PC, 45x45 cm, 2022, - Filip Gajewski
The Structures, video installation 2020 - Filip Gajewski
Symplex Venice-Budapeszt, video installation 2021 - Filip Gajewski
Kuratorami wystaw są dr Janina Wallis i prof. dr hab. Andrzej Bobrowski z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Wystawa czynna będzie do 6 maja br.
Artyści rozpoczęli cykl wystaw pokoleniowych, który będzie periodycznie prezentowany w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego im. prof. Jana Berdyszaka.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »