Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

IV Konferencja Naukowo-Edukacyjna: "Rozwój kompetencji językowych dziecka" na UZ

22.05.2024 Pracownicy Studenci

Pracownia Logopedii działająca w strukturze Instytutu Pedagogiki, Naukowe Koło Logopedyczne „Mowa bez wad” oraz grupa inicjatywna projektu „Raz dwa trzy mówisz Ty” zorganizowała IV Konferencję Naukowo-Edukacyjną. Tematem przewodnim wydarzenia był „Rozwój kompetencji językowych dziecka”.

Spotkanie otworzyła Prorektor ds. współpracy z gospodarką prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska oraz zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogiki dr hab. Krzysztof Wąż, prof. UZ. Konferencja zgromadziła logopedów z całej Polski, studentów oraz specjalistów, którzy mieli okazję wysłuchać wystąpień wybitnych ekspertów z dziedziny logopedii. W trakcie spotkania prelegenci przedstawili najnowsze badania i metody wspierania rozwoju językowego u dzieci.

Mgr Joanna Anger w swoim wykładzie podkreśliła znaczenie rozszerzania diety niemowlęcia jako kluczowego aspektu rozwoju kompetencji językowych. Następnie mgr Arleta Czuchryta omówiła wpływ zaburzeń posturalnych oraz orofacjalnych na rozwój mowy dziecka, zwracając uwagę na konieczność wczesnej diagnozy i interwencji.

Prof. dr hab. Danuta Pluta-Wojciechowska zaprezentowała temat realizacji fonemów w ontogenezie, tłumacząc, w jaki sposób dziecko przechodzi od błędnych realizacji dźwięków do poprawnej artykulacji. Dr hab. Marta Korendo, prof. UKEN, skupiła się na neurobiologii czytania, przedstawiając, jak można wykorzystać pismo do wspierania rozwoju mowy dziecka.

Dr hab. Jolanta Panasiuk, prof. UMCS, przedstawiła wykład na temat różnicowania zaburzeń mowy wieku rozwojowego, takich jak afazja dziecięca i autyzm, z perspektywy teorii interakcji. Na zakończenie, dr Kamila Bigos omówiła afazję sensoryczną w kontekście diagnozy i terapii logopedycznej, podkreślając znaczenie indywidualnego podejścia do pacjenta.

Konferencja była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między specjalistami. Uczestnicy mieli możliwość dyskusji i zadawania pytań prelegentom, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia prezentowanych zagadnień.

Wydarzenie zostało wysoko ocenione przez uczestników, którzy docenili zarówno merytoryczny poziom wykładów, jak i organizację całego spotkania. IV Konferencja Naukowo-Edukacyjna była nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale także inspiracją do dalszej pracy i badań w dziedzinie logopedii.

Honorowy Patronat na konferencją objął Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »