30 listopada 2020 r.
Od kilku dni jest głośno o płycie „Jak wędrowne ptaki” z utworami wykonawców złotej polskiej ery big beatu, które tym razem śpiewają studenci i absolwenci Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorem pomysłu by wiekowe już (niektóre piosenki mają przecież ponad 50 lat!), ale wciąż popularne utwory przygotować w nowych, współczesnych nam aranżacjach jest Zbigniew Adamczak. To zielonogórski muzyk i realizator dźwięku, bardzo znany i bardzo wysoko ceniony w zielonogórskim środowisku muzycznym. Choć jest na emeryturze, współpracuje z Instytutem Muzyki UZ i zajmuje się realizacją dźwięku. Od dawna chodził Mu po głowie pomysł „odkurzenia” starych, polskich piosenek, które stanowiły krok milowy w erze big beatu i rock&rolla. Swoim pomysłem podzielił się z prof. Bogumiłą Tarasiewicz-Ciesielską i dr hab. Bartłomiejem Stankowiakiem, prof. UZ. Przyklasnęli temu przedsięwzięciu.
Najpierw trzeba było wybrać utwory do wykonania, a było w czym przebierać. W półfinale znalazło się 40 piosenek z tamtych czasów. Ostatecznie, na płycie możemy posłuchać 13-tu.
Przygotowanie płyty trwało 2 lata. Niektórzy spośród wykonawców, ze studentów stali się już absolwentami Instytutu Muzyki UZ. Na płycie usłyszymy głównie studentów i absolwentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Są to:
Iga Kałążna, Jolanta Kołoszyc, Klaudia Nowak – studentki, Magdalena Kozinoga, Adrianna Wilke, Natalia Zielonka – absolwentki, a Łukasz Wolski jest gdzieś w Europie i studiuje w ramach programu Erasmus+.
Dzięki nowoczesnym aranżacjom „dojrzałe” piosenki przeżywają drugą młodość. Do tego projektu włączyło się bowiem wielu muzyków – instrumentalistów. Nie tylko studenci kierunku jazz i muzyka estradowa, ale również ich wykładowcy i zaproszeni goście, tacy jak: Igor Łojko – harmonijka, Paweł Nienadowski – perkusja, Edward Piniuta – instrumenty perkusyjne, Dariusz Pogłud – gitara basowa oraz Wojciech Pruszyński – instrumenty klawiszowe.
Świetnym aranżom musieli sprostać wykonawcy. Wokaliści przygotowywali się pod okiem prof. B. Tarasiewicz, dr Marzanny Rudnickiej i Pauliny Gołębiowskiej.
Płytę wydał Uniwersytet Zielonogórski. Pierwszy nakład to 500 egzemplarzy.
Autorką okładki jest Teresa Grzesiak z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Na tej płycie usłyszymy następujące utwory:
- „O mnie się nie martw” – Kasi Sobczyk i Czerwono-Czarnych;
- „Cwaniara” – Soni Sulin i Drumlersów;
- „Domek bez adresu” – Czesława Niemena i Akwareli;
- „Wymyśliłem Ciebie” – Andrzeja Zauchy i Dżambli;
- „Nie zadzieraj nosa” – Czerwonych Gitar;
- „Za daleko mieszkasz miły” – Ady Rusowicz i Niebiesko-Czarnych;
- „Jednego serca” – Niemen Enigmatic;
- „Nie zawrócę” – zespołu Polanie;
- „Nie bądź taki szybki Bill” – zwyczajowo podaje się, że to piosenka Kasi Sobczyk i Czerwono – Czarnych, ale pierwszą jej wykonawczynią była Marta Martelińska, która w 1966 r. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu uzyskała główną nagrodę za wykonanie tej piosenki;
- „Był taki ktoś” – K. Sobczyk i Czerwono-Czarnych;
- „Sen o Warszawie” – Czesława Niemena;
- „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” – Skaldów;
- „Jak wędrowne ptaki” – Czerwonych Gitar.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »