Student VI roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego – Jakub Wojtacha uczestniczył w drugiej edycji Medical School of Your Future. Program obfitował w wykłady ekspertów, warsztaty, zajęcia praktyczne, sesje networkingowe i inne atrakcje. Warto zaznaczyć, że do udziału w przedsięwzięciu przyjęci zostali najzdolniejsi studenci medycyny i farmacji z uniwersytetów z całego kraju. Gratulujemy Jakubowi wyróżnienia!
Podczas Medical School of Your Future, studenci mieli okazję spotkać się z wybitnymi nauczycielami akademickimi i klinicystami, zarówno z dziedzin medycznych, jak i nauk humanistycznych i społecznych.
Sesja inauguracyjna przebiegła pod hasłem „Relacja Mistrz-Uczeń” i została poprowadzona z punktu widzenia trzech pokoleń polskich kardiologów. Prelegenci opowiedzieli o historii szkoły kardiologii stworzonej przez prof. Zdzisława Askanasa, bieżących wyzwaniach stojących przed młodymi lekarzami oraz spojrzeniu na relację mistrz-uczeń z perspektywy przyszłości, uwzględniając m.in. definicję zaproponowaną przez ChatGPT.
Następnym punktem programu były interaktywne warsztaty z telemedycyny, podczas których uczestnicy sprawdzali, jak działają najnowocześniejsze urządzenia telemedyczne, m.in. przenośny spirometr diagnostyczny, urządzenia telekardiologiczne czy stymulator bezelektrodowy serca.
Drugi dzień szkoły uczestnicy również spędzili na inspirujących wykładach i warsztatach. Tego dnia dowiedzieli się, jak napisać dobrą publikację naukową z zastosowaniem metod statystycznych w badaniach klinicznych oraz hierarchii dowodów naukowych; jak radzić sobie ze stresem, pacjentem i wypaleniem zawodowym; do czego potrzebne są rejestry i bazy danych oraz jak wykorzystuje się nowe technologie, przede wszystkim sztuczną inteligencję (AI), w medycynie.
Trzeciego dnia studenci wzięli udział w kolejnych ciekawych zajęciach. Wówczas poinformowano ich, jak aplikować o grant. Podczas warsztatów studenci mieli też okazję zaprezentować swoje projekty, a prowadzący oceniał, co mogłoby pomóc lub przeszkodzić im w zdobyciu grantu. Tego samego dnia uczestnicy wysłuchali także prelekcji o bezpieczeństwie lekowym kraju z uwzględnieniem strategicznego znaczenia krajowej produkcji leków oraz zagrożeniami wynikającymi z zależności od zagranicznych dostawców.
Czwarty dzień szkoły był wyjątkowy, gdyż to właśnie wtedy odbyła się Uroczysta Gala i wręczenie dyplomów Medical School of Your Future. Na ten moment czekali wszyscy – zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy. Nie zabrakło oficjalnych przemówień oraz podsumowań.
Tegoroczny program zakończył się lekcją o poprawie komunikacji między pacjentem a lekarzem, którą poprowadził prof. Jerzy Bralczyk. Towarzyszył mu prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz – współautor książki pt. „Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta”. Spotkanie z prof. Bralczykiem oraz innymi ważnymi osobistościami było niezwykłym przeżyciem dla studentów.
Zamysłem programu było również budowanie relacji między przyszłymi lekarzami. Dlatego też zorganizowano dla nich wiele aktywności i rozrywki. Były to m.in. wspólne posiłki, ognisko, gra w kręgle, spływ kajakowy, a nawet karaoke z tańcami. Wówczas mogli oni lepiej się poznawać i zintegrować.
Jakub wrócił z wyjazdu z samospełnieniem i wiedzą, którą z pewnością wykorzysta. Poznał także rówieśników, którzy podzielają jego zawodową pasję i plany na przyszłość. Z pewnością było to dla niego cenne doświadczenie oraz wyraz docenienia jego wyników i zaangażowania podczas studiów.
Medical School of Your Future to autorski program Naukowej Fundacji Polpharmy. Ma on na celu poszerzanie kompetencji uczestników poprzez stworzenie platformy wymiany informacji o tym, jak przemysł farmaceutyczny może wspierać naukę i rozwój kariery naukowej studentów kierunków medycznych. Uczestnicy programu mają możliwość zapoznania się z tematami dotyczącymi m.in. aplikowania o granty naukowe, pisania publikacji naukowych, wykorzystania w medycynie nowoczesnych technologii, a także nabycia umiejętności miękkich przydatnych przyszłym lekarzom i naukowcom.
Zachęcamy do śledzenia informacji o rekrutacji do kolejnych edycji. Być może i Wam uda się wziąć udział w tym prestiżowym wydarzeniu.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »