Kolejny tydzień cyklu Dni Otwartych Wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego zrealizowany i to z powodzeniem! Tym razem był to czas kampusu B, gdzie swoją ofertę przedstawił Wydział Humanistyczny oraz Wydział Nauk Społecznych. Następnie w swoje progi zaprosił także Instytut Sztuk Wizualnych, którego siedziba mieści się z kolei poza kampusami - przy ul. Wiśniowej. Wydarzenia te przyciągnęły tłumy gości. Mogli oni wówczas zwiedzić uniwersyteckie budynki oraz skorzystać z programu, który obfitował w interesujące wykłady, warsztaty, pokazy i prezentacje. Uczestnicy z pewnością rozwinęli swoje umiejętności miękkie, kreatywność oraz artyzm.
20 marca br. Wydział Humanistyczny zaprezentował się przyszłym studentom. Program wydarzenia bazował na wykładach oraz warsztatach związanych z poszczególnymi kierunkami prowadzonymi na wydziale. Goście usłyszeli ciekawe prelekcje o niemieckim humorze na temat Polaków, o humanistycznej naturze świata, o tym w jakich współczesnych zjawiskach pojawią się starożytne filozofie, o wpływie wydarzeń historycznych na muzykę czy też o trudnościach tłumaczeniowych.
Podczas warsztatów, które dotyczyły zarówno naszego ojczystego języka, jak i języków obcych – angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego, uczniowie mogli m.in. poćwiczyć wymowę, sprawdzić swoją wiedzę literacką oraz znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Inne warsztaty pokazały kandydatom na studia, jak stworzyć news radiowy, napisać scenariusz, a także jak przeprowadzić sesję coachingową czy badania genealogiczne.
Poza powyższymi punktami programu, które odbywały się w salach i aulach, mnóstwo atrakcji i informacji czekało na uczniów również w głównym holu. To tutaj swoje stoiska przygotowali przedstawiciele studenckich kół naukowych oraz danych kierunków.
Wydarzeniu towarzyszyły XXVII Międzynarodowe Dni Frankofonii, w ramach których zorganizowano wykłady i konkursy dotyczące krajów francuskojęzycznych.
Tego samego dnia kandydatom na studia przedstawił się również Wydział Nauk Społecznych. Dzięki połączeniu sił z Wydziałem Humanistycznym, w holu utworzono stoiska związane z kołami naukowymi oraz kierunkami studiów prowadzonymi na WNS. Wydziałowi przewodnicy zachęcali też do zajrzenia do sal, w których prowadzone były różnorodne warsztaty oraz do wysłuchania wykładów.
Niezmiennie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się psychologia i to właśnie podczas wykładu dotyczącego tej dziedziny aula wypełniła się po brzegi. Wielu słuchaczy pojawiło się także na prelekcjach na temat szkoły i edukacji, relacji społecznych w szkole oraz znaczenia imprez sportowych w międzynarodowych stosunkach politycznych.
Warsztaty z powodzeniem przybliżyły gościom zakres poszczególnych kierunków studiów. Podczas zajęć uczniowie mogli zagłosować na najbardziej intersujący kierunek, wykonać multimedialne ćwiczenia, poćwiczyć emisję głosu, rozwinąć swoje umiejętności manualne, praktykować pracę opiekuńczo-wychowawczą czy zagrać w grę Escape Room.
W trakcie warsztatów przekazano też sporo praktycznej wiedzy. Kandydaci dowiedzieli się, jak mózg przetwarza informacje związane z mową i komunikacją, na czym polega działanie pracowników socjalnych, jaki wpływ na emocje mają doznania sensoryczne, jak niwelować stres i napięcie poprzez ruch, techniki oddechowe i zarządzanie czasem oraz jak robić notatki graficzne.
Goście mogli też wejść w buty osób z trudnościami fizycznymi, dzięki symulatorom starości czy niepełnosprawności. Ponadto ciekawym doświadczeniem były dla nich warsztaty dogoterapii, które na co dzień służą osobom z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami ze spectrum autyzmu.
W dniach 21-22 marca br. Instytut Sztuk Wizualnych otworzył swoje pracownie dla kandydatów na studia. Wydarzenie to wprowadziło gości w artystyczny świat, pełen różnorodnych technik wyrazu, inspiracji i barw. Wszystko to za sprawą licznych prezentacji, spotkań, warsztatów i pokazów przeprowadzonych przez naszych wykładowców oraz absolwentów.
Uczniowie mogli zobaczyć nowo powstałą Pracownię Tekstyliów i Barwierstwa oraz dorobek Pracowni Projektowej, która jest pracownią dyplomową, a tym samym poznać twórczość pracowników i studentów ISW.
Nie zabrakło też praktyki, która przyniosła kandydatom najwięcej satysfakcji. Mogli oni wziąć udział w przeróżnych warsztatach: w Pracowni Grafiki-Litografia, z sitodruku w Pracowni Grafiki-Sitodruk, z suchej igły oraz z linorytu w Pracowni Grafiki-Wklęsłodruk i Wypukłodruk, a także związanych z martwą naturą i techniką kolażu.
Co więcej, instytut przygotował pokaz malarstwa akwarelowego oraz prezentację możliwości drukarki 3D w kontekście rzeźby.
Wizyta w Instytucie Sztuk Wizualnych bez wątpienia obudziła artystyczną duszę w każdym, kto przekroczył jego progi. Co ważne, podczas Dni Otwartych, wszyscy, niezależnie od poziomu zaawansowania umiejętności, mogli spróbować swoich sił w sztuce i dać wyraz swoim wizjom.
Choć Dni Otwarte Wydziałów UZ zmierzają ku końcowi, przed nami jeszcze jedno wydarzenie. Między 15 a 19 kwietnia br. zapraszamy do Instytutu Muzyki na otwarte zajęcia oraz indywidualne konsultacje. Sprawdźcie, czy świat muzyki jest właśnie dla Was i bawcie się dobrze!
Zapisy na wydarzenie są prowadzone pod linkiem: webapps.uz.zgora.pl.
Relacje Mediów Akademickich UZ:
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »