Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Karol Niewiadomski obronił wspólny europejski doktorat na University of Nottingham

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

29 maja 2024 roku na University of Nottingham odbyła się obrona doktoratu Karola Niewiadomskiego. Doktorat przygotowany został w ramach projektu „Smart Cities EMC Network for Training – SCENT” realizowanego ze środków programu Horyzont 2020 w ramach działania Marii Skłodowskiej-Curie przez trzy partnerskie uczelnie University of Twente (UT), University of Nottingham (UN) oraz University of Zielona Góra (UZ). Promotorami rozprawy doktorskiej byli Prof. David Thomas (UN), Prof. Frank Leferink (UT) oraz Prof. Robert Smoleński (UZ). Recenzentami w przewodzie doktorskim byli Prof. Ana Vukovic (UN), Prof. Thiago Batista Soeiro (UT), Prof. Jasmina Djordevic (University of Nis) oraz Prof. Mariusz Malinowski (Członek Rady Doskonałości Naukowej oraz Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej - recenzent wskazany przez UZ).

W rozprawie zatytułowanej “Statistical analysis in Electromagnetic Compatibility” doktorant zastosował m.in. chaos wielomianowy do analiz kompatybilności elektromagnetycznej systemów zawierających interfejsy energoelektroniczne. Po brawurowej obronie rozprawy recenzenci zadecydowali o jej przyjęciu bez poprawek, co jest rzadkością w przypadku procedur doktorskich w Wielkiej Brytanii. Przewód realizowany w ramach SCENT zakończy się nadaniem wspólnego stopnia doktora (EJD – European Joint Doctorate) trzech partnerskich Uczelni.

Gratulujemy doktorowi Karolowi Niewiadomskiemu a także prof. Jackowi Bojarskiemu i dr. Piotrowi Leżyńskiemu, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do tego sukcesu! Warto dodać, że University of Nottingham jest sklasyfikowany w Rankingu Szanghajskim na pozycjach 101-150 i jest uznawany za jedną z najlepszych brytyjskich uczelni technicznych.

Karol Niewiadomski urodził się w 1995 w Zielonej Górze. Młodzieńcza pasja do muzyki przerodziła się w pasję do matematyki i w 2014 roku popchnęła go do studiowania na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku Inżynieria danych. W 2018 roku obronił na tym kierunku pracę pt. “Liniowe i nieliniowe filtry Kalmana”, pod nadzorem dra Jacka Bojarskiego, w której omawiał zastosowanie filtrów Kalmana do modeli ruchu, w szczególności do wygładzania szumów w module GPS. Praca uzyskała nagrodę Dziekana Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Zielona Góra. Podczas studiów był aktywnym uczestnikiem “Koła naukowego zastosowań matematyki,” brał udział w dwóch edycjach Szkoły Modelowania Matematycznego organizowanego przez Ośrodek Zastosowań Matematyki i Informatyki, a także studiował przez 6 miesięcy na wydziale informatyki w Universidade Beira Interior w Covilha, Portugalii, w ramach programu Erasmus. W latach 2017-2018 był także Młodszym analitykiem danych w zielonogórskiej firmie Cinkciarz.pl, gdzie brał udział w tworzeniu zespołu “Big Data,” przygotowywał i prezentował raporty BI dla zarządu firmy, a także współtworzył nową funkcję marżową. W latach 2018-2019 studiował na studiach magisterskich na kierunku Inżynieria danych, które ukończył z wyróżnieniem i nagrodą dziekana WMIiE pracą pt. “The Polytope of Minkowski’s Summands of the Regular Dodecahedron. Analysis and visualization project” przygotowaną pod nadzorem prof. Krzysztofa Przesławskiego, w której opisane i zwizualizowane zostały rozkłady Minkowskiego regularnego dwunastościanu. Po skończeniu studiów magisterskich dostał się na studia doktoranckie do projektu “Smart Cities EMC Network for Training” finansowanego z grantu Marie Skłodowskiej-Curie w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020. Projekt był współpracą pomiędzy trzema uczelniami: Uniwersytetem Twente w Holandii, Uniwersytetem Nottingham w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetem Zielonogórskim, a także partnerami z przemysłu, takimi jak Siemens UK, ENEA, Ekoenergetyka, Thales, czy Network Rail i dotyczył kompatybilności elektromagnetycznej, w szczególności problemów wynikających z działania przekształtników mocy. W latach 2019-2022 podczas studiów doktoranckich był zatrudniony na pozycji MSCA fellow na Uniwersytecie w Nottingham. W latach 2022-2023 kończąc pracę doktorską, pracował jako “Research Associate in Data Sciencie” w Institute for Advanced Manufacturing na Uniwersytecie Nottingham, przygotowując modele semantyczne oraz rozwiązania z zastosowaniem sztucznej inteligencji dla procesów przemysłowych.

 

 

 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »