18 września 2017 r.
Miło mi poinformować, że kierunek lekarski prowadzony na Uniwersytecie Zielonogórskim został pozytywnie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną. Pozytywna ocena PKA świadczy o tym, że Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego spełnia ustawowe wymagania kadrowe, programowe oraz organizacyjne do prowadzenia na tym kierunku jednolitych studiów magisterskich. W uchwale prezydium PKA, która dotarła dziś na UZ, czytamy: Poziom prowadzonego kształcenia odpowiada przyjętym kryteriom jakościowym w stopniu pozwalającym na wydanie oceny pozytywnej. Następna ocena programowa na kierunku lekarskim odbędzie się w roku akademicki 2022/2023.
Kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcjonuje dopiero dwa lata, dziś studiuje na nim 120 studentów stacjonarnych i 60 studentów niestacjonarnych. 1 października br. po raz pierwszy próg naszej uczelni przestąpi kolejnych 120 żaków (60 stacjonarnych i 60 niestacjonarnych).
Władze Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu nie kryją swojego zadowolenia z takiej oceny PKA, ale mają pełną świadomość czekających ich jeszcze wyzwań. Plany na nadchodzący rok akademicki to przede wszystkim umiędzynarodowienie kierunku lekarskiego – przygotowanie katalogu przedmiotów w j. angielskim i rozpoczęcie kształcenia w tym języku. To powinno otworzyć Wydział na współpracę międzynarodową w zakresie nauk klinicznych. Kolejne działania to ścisła współpraca ze Szpitalem Uniwersyteckim, który w 80 proc. zaspokaja nasze zapotrzebowania dydaktyczne na przedmioty kliniczne. Pozostałe 20 proc. zaspokoi współpraca ze szpitalami w Gorzowie, Nowej Soli czy innymi szpitalami w regionie lubuskim. Dziekan WLiNoZ prof. Agnieszka Zembroń-Łacny ma nadzieję, że nauczyciele akademiccy w specjalnościach klinicznych będą koordynować tworzenie przyszłych klinik w Szpitalu Uniwersyteckim.
Studenci kierunku lekarskiego są zadowoleni ze studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wynika to z ankiety przeprowadzonej wśród obydwu dotychczasowych roczników studiów medycznych. Trzeci rok medycyny to początek przedmiotów klinicznych, nasi studenci czekają na nie z dużą niecierpliwością, a jak zapewnia Pani Dziekan – będą one monitorowane przez władze Wydziału w sposób szczególny. Zajęcia będą się odbywały w niewielkich, 5-osobowych grupach, a koordynatorem każdego przedmiotu klinicznego jest profesor w danej dyscyplinie medycznej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »