Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Kolejny krok Uniwersytetu Zielonogórskiego w cyfrowej rewolucji i innowacyjnym nauczaniu

11 października 2024 r. w Instytucie Inżynierii Mechanicznej UZ została oficjalnie nawiązana współpraca pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim oraz firmą BHP VR sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w zakresie stosowania technologii wirtualnej rzeczywistości w edukacji ogólnie pojętego bezpieczeństwa pracy. Umowa została podpisana przez Katarzynę Łasińską – Kanclerz UZ oraz Adama Stachowskiego – Wiceprezesa Zarządu BHP VR.
W spotkaniu uczestniczyli także dr inż. Daniel Dębowski – Prodziekan ds. Promocji i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych, dr hab. inż. Radosław Maruda, prof. UZ – Dyrektor Instytut Inżynierii Mechanicznej, dr inż. Paweł Jurczak – Zastępca Dyrektora Instytutu Inżynierii Mechanicznej, dr hab. inż. Ryszard Matysiak, prof. UZ – kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz dr inż. Renata Kasperska z Instytutu Inżynierii Mechanicznej, która zainicjowała współpracę z firmą BHP VR sp. z o.o., koordynowała działania związane z przygotowaniem merytoryczno-technicznym i wdrożeniem VR w edukacji studentów na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy.
Firma BHP VR sp. z o.o. od kilku lat dostarcza przedsiębiorstwom w Polsce i za granicą aplikacje szkoleniowe oraz cyfrowe narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem pracy. Dzięki nawiązanej współpracy studenci Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ będą mogli korzystać z aplikacji EHS VR, platformy www.ehsvr.com oraz edukować się w wirtualnej rzeczywistości stosowanej w zakresie szkoleń bhp, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy, ergonomii i innych specjalistycznych programów szkoleniowych. Mając dostęp do gogli VR i nowoczesnej technologii będą mogli doświadczać pewnych niebezpiecznych zachowań w bezpiecznych warunkach. W firmie BHP VR studenci będą mogli również realizować praktyki studenckie i realizować prace dyplomowe.
Uczestnicy spotkania doświadczyli innowacji na własnej skórze, gdyż mieli okazję przetestować wybraną aplikację szkoleniową VR z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W kontekście globalnych zmian klimatycznych i społecznych wymieniono spostrzeżenia dotyczące wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości m.in. do zarządzania kryzysowego, do skutecznej ochrony zdrowia pracowników i minimalizacji ryzyka wypadków. Dostrzeżono korzyści płynące z wdrażania nowoczesnych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań VR/AR zarówno w zakresie podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy, jak i do tworzenia nowej jakości szkoleń dla pracowników.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »