9 maja 2024 r. koło naukowe Anim@cja rozpoczęło realizację projektu animacyjno-badawczego pt. "BLISKIE SPOTKANIA". Jego głównym celem jest poznawanie świata animacji kultury z perspektywy absolwentów naszej uczelni, którzy ukończyli specjalność pedagogiczną kształcącą pracowników kultury.
W 2024 roku mija 50 lat od momentu, gdy nasza uczelnia (wcześniej jako WSP w Zielonej Górze), jako jedna z pierwszych w kraju rozpoczęła kształcenie pracowników kultury na poziomie wyższym. W 1974 roku był to kierunek pedagogika kulturalno-oświatowa, później specjalność pedagogiczna: animacja społeczna-kulturalna, animacja kultury aż do uruchomienia w 2021 roku nowoczesnego kierunku - animacja kultury i twórczej aktywności w sieci, który z powodzeniem się rozwija.
50 lat kształcenia pracowników kultury na zielonogórskiej uczelni to ogromny dorobek w postaci znakomitych absolwentów! W ramach projektu "BLISKIE SPOTKANIA" członkowie koła Anim@cja, poprzez bezpośrednie spotkania z wybranymi absolwentami oraz przeprowadzane wywiady, będą poznawać i przybliżać innym świat animacji kultury - z perspektywy studiów, dróg zawodowych i najważniejszych idei animacyjnych.
9 maja br. gośćmi pierwszego "BLISKIEGO SPOTKANIA" z animacją kultury byli:
- Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek - absolwentka pedagogiki kulturalno-oświatowej - animatorka kultury, wielokrotnie nagradzana jako człowiek teatru, reżyserka, aktorka, logopedka, arteterapeutka, prowadzi teatry dziecięce, młodzieżowe i dla dorosłych, kieruje Działem Edukacji Kulturalnej w Zielonogórskim Ośrodku Kultury.
- Marek Zadłużny - absolwent pedagogiki, specjalność: animacja kultury i sportu - animator kultury, choreograf, tancerz, teoretyk tańca o stopniu naukowym doktora; zawodowo związany z Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza", dyrektor Move Festival, założyciel i opiekun artystyczny Physical ArtHouse.
- Paweł Matyasik - absolwent pedagogiki w zakresie animacji społeczno-kulturalnej - animator kultury, tancerz, choreograf, zawodowo związany z MCKiE "Dom Harcerza", gdzie prowadzi pracownie tańca dla najmłodszych oraz dla młodzieży Laboratorium Improwizacji, współpracuje też z Uniwersytetem Trzeciego Wieku (prowadzi Teatr Tańca "Con Passion" dla seniorów) i z Lubuskim Teatrem jako choreograf i twórca ruchu scenicznego.
Gratulujemy studentkom i studentom z koła naukowego Anim@cja bardzo ciekawej inicjatywy animacyjno-badawczej i trzymamy kciuki za powodzenie projektu!
O kolejnej edycji spotkań z naszymi absolwentami będziemy Was informować.
Koło naukowe Anim@cja
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »