Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Konferencja ph. "Uniwersyteckie Centrum Patentowe" na UZ

Przemawia Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą - dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ; fot. K. Adamczewski

21 czerwca 2023 r. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja ph. "Uniwersyteckie Centrum Patentowe", podczas której zaprezentowano trzy spośród 30 zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego przygotowanych w ramach programu ministra edukacji i nauki „Nauka dla Społeczeństwa”. Projekt o wartości 1,9 mln zł był realizowany w latach 2022-2023 pod kierownictwem dr. hab. inż. Marcina Mrugalskiego, prof. UZ, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą w ramach Centrum Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy współpracy z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii. Celem projektu było zwiększenie efektywności współpracy naukowców z otoczeniem gospodarczym na rzecz innowacyjności oraz komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Ponadto, upowszechnienie wiedzy na temat związków między nauką, innowacyjnością i gospodarką z wykorzystaniem potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Do tej pory na Uniwersytecie Zielonogórskim pracownicy zgłaszali średnio trzy do czterech wniosków patentowych rocznie, ale nie do Europejskiego Urzędu Patentowego a do polskiego. Nasi pracownicy nie mieli doświadczenia w składaniu wniosków do EUP, poza tym nadal nie mieliśmy rzecznika patentowego w zakresie uzyskiwania i utrzymywania ochrony patentowej wynalazków w EUP. Chcieliśmy tę barierę przełamać i zwiększyć liczbę składanych wniosków do EUP i to na tę procedurę otrzymaliśmy pieniądze w naszym projekcie. – powiedział prof. M. Mrugalski. Projekt zakładał złożenie 30 zgłoszeń do EUP i to zadanie zostało zrealizowane – jeżeli ministerstwo wyda zgodę na przesunięcie niewykorzystanych środków w ramach projektu, to do EUP zostaną złożone jeszcze dwa wnioski.

Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowali zgłoszenia w 6 dyscyplinach:

  • automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,
  • informatyka techniczna i telekomunikacja,
  • inżynieria mechaniczna,
  • technologia żywności i żywienia człowieka,
  • inżynieria biomedyczna,
  • inżynieria chemiczna.

Patenty lokują się w różnych dziedzinach i dyscyplinach nachodząc na siebie. Najwięcej patentów mamy tam gdzie są dobrze działające zespoły – to są też takie dziedziny, które bardzo dobrze wypadły w procesie ewaluacji i bardzo dobrze się rozwijająPodsumowując – kończymy ten projekt, ale liczymy na kolejne, szczególnie takie, które pozwolą nam promować uzyskane wyniki. - zakończyła swoje wystąpienie na konferencji prof. Maria Mrówczyńska, prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ.

W 2020 r. w całym kraju zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego było niespełna 500 mówił prof. Marcin Mrugalski. - Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo szczerze mówiąc na początku miałem wątpliwości, czy nasi pracownicy będą w stanie taką pracę przy zgłoszeniach wykonać. Natomiast widać było duże poruszenie wśród pracowników, ogromne zaangażowanie i dużą chęć składania tychże zgłoszeń patentowych. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. I dodał: - Otrzymaliśmy też środki na zatrudnienie na UZ pracowników badawczo-technicznych posiadających odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu badań i uzyskiwaniu patentów. Łącząc ich doświadczenie z zaangażowaniem naszych pracowników oraz mając zewnętrzną kancelarię rzeczników patentowych wyłonioną w procedurze przetargowej, byliśmy w stanie przygotować 30 wniosków do EUP w ciągu jednego roku.

A co zyskali wynalazcy? - Można to podzielić na etapy – powiedziała prof. M. Mrówczyńska. - Po pierwsze dokonaliśmy przeglądu stanu techniki i możliwości patentowalności rozwiązania, czyli nie wysyłał twórca „gołego wynalazku”, tylko wiedział już, że może on zostać później objęty ochroną. Po drugie – przeprowadziliśmy badanie potencjału komercjalizacyjnego – a to dało twórcy wiedzę, co może z tym wynalazkiem zrobić i gdzie ma potencjał do zarabiania pieniędzy. Po trzecie projekt przewidywał też fundusze na wykonanie badań wspomagających rozwiązania, tzn. ktoś miał pomysł, nad nim pracował, ale nie miał pieniędzy na sprzęt czy wykonanie badań. I po czwarte – pokryliśmy koszty całej procedury w Europejskim Urzędzie Patentowym, a to też była niebagatelna kwota.

Właścicielem praw majątkowych do tych rozwiązań jest Uniwersytet Zielonogórski.

Autorzy tego projektu już złożyli dwa kolejne wnioski do MEiN - jeden na kontynuację zakończonego właśnie projektu i drugi, który umożliwi promocję przygotowanych zgłoszeń patentowych.

--

Zdjęcia: K. Adamczewski

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »