Miło nam poinformować, że dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski, prof. UZ, decyzją ministra edukacji i nauki - Przemysława Czarnka, został powołany na funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Profesor T. Stanisławski jest specjalistą w dziedzinie prawa administracyjnego i prawa wyznaniowego.
Tadeusz Stanisławski urodził się w 1969 r. w Zielonej Górze. Egzamin dojrzałości zdał w roku 1987 w Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli. Jest duchownym katolickim Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Studia teologiczne ukończył w 1993 r. - magisterium z teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. W 1997 r. uzyskał magisterium i licencjat z prawa kanonicznego, a w roku 1999 magisterium z prawa w KUL. W 1999 r. rozpoczął studia doktoranckie, ukończone w 2001 r. obroną pracy doktorskiej. Rozprawę doktorską pt. Opodatkowanie instytucji i osób duchownych Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1945-2001 napisał pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Henryka Misztala. Recenzentami byli natomiast: prof. dr hab. Wojciech Łączkowski oraz prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski. Od 1 października 2001 r. podjął pracę w Instytucie Administracji Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. 26 czerwca 2012 r. na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Finansowanie instytucji wyznaniowych ze środków publicznych w Polsce uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w dziedzinie prawo, specjalność prawo administracyjne. Recenzentami w przewodzie habilitacyjnym byli: prof. dr hab. Jan Boć, prof. dr hab. Jan Łukasiewicz, prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski oraz prof. dr hab. Stanisław Wrzosek.
Od 1 października 2014 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego, do 30 września 2022 r. był zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Prawnych ds. kształcenia. Jest członkiem I Zespołu Nauk Społecznych i Prawnych Polskiej Komisji Akredytacyjnej, pełnomocnikiem przewodniczącego PKA ds. organizacyjnych, przewodniczącym Zespołu ds. Skarg i Wniosków PKA, członkiem Rady Naukowej przy Ministrze ds. Samorządu Terytorialnego oraz Zespołu ds. Rozwoju Systemu Oświaty oraz Systemu Szkolnictwa Wyższego i Nauki.
Polska Komisja Akredytacyjna jest instytucją działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Podstawowymi celami działań Komisji są: dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej, oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia, a także budowania kultury jakości. Działania te zmierzają do zapewnienia absolwentom polskich szkół wyższych wysokiej pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku pracy, a także do zwiększenia konkurencyjności polskich uczelni jako instytucji europejskich. Polska Komisja Akredytacyjna realizuje swoją misję poprzez dokonywanie obligatoryjnych ocen programowych oraz formułowanie opinii o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów.
Polską Komisję Akredytacyjną tworzy do stu członków powołanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa spośród kandydatów posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, zgłoszonych przez: uczelnię, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencję Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, prezydium PKA, Parlament Studentów RP (przewodniczący PSRP jest członkiem PKA z mocy prawa) ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców.
--
Zdjęcie: K. Adamczewski
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »