Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Laboratorium Analityki KGHM – miedziowy gigant patronem nowoczesnej pracowni na Uniwersytecie Zielonogórskim

Tomasz Zdzikot - prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Rektor UZ - prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski przecinają wstęgę na otwarcie laboratorium, fot. K. Adamczewski

Nowoczesne stacje komputerowe do analiz przy zastosowaniu metod sztucznej inteligencji – miedziowa spółka ufundowała sprzęt i została patronem Laboratorium Analityki KGHM na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracownia znajduje się w nowopowstałym budynku Instytutu Inżynierii Mechanicznej i Fizyki.

W ramach otrzymanego od KGHM wsparcia, Laboratorium Analityki KGHM wyposażone zostało w nowoczesne i wysoce wydajne stacje komputerowe, przeznaczone do wykonywania rozbudowanych analiz dużych zbiorów danych oraz budowania modeli i systemów przy zastosowaniu metod sztucznej inteligencji. 

- Relacje ze środowiskiem naukowym są bardzo ważne dla KGHM. Uczestnicząc w programach badawczych, mamy bezpośredni wpływ na efektywność prowadzonych działań. Mam nadzieję, że dzięki wysokospecjalistycznym komputerom, w które wyposażyliśmy laboratorium powstaną innowacyjne rozwiązania, które znajdą zastosowanie w sektorze przemysłowym, również w naszej branży – powiedział podczas otwarcia laboratorium Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM dodał, że wykorzystywanie możliwości jakie daje sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe jest kluczowe dla spółki, która jest światowym liderem w branży wydobywczej. 

- Dzięki zaangażowaniu we wspólną działalność przedsiębiorstw takich jak KGHM, Uniwersytet Zielonogórski może stale rozwijać się i wzbogacać swoją ofertę zarówno dla studentów, mieszkańców jak i przedsiębiorstw całego województwa lubuskiego – mówił prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Justyna Patalas-Maliszewska podkreśla, że „wspólna działalność KGHM i UZ jest istotnym krokiem we wdrażaniu koncepcji Industry 4.0 w województwie lubuskim”.

Z Laboratorium Analityki KGHM już od października korzystać będą studenci takich kierunków jak: zarządzanie i inżynieria produkcji oraz biznes elektroniczny. Pracownia będzie dostępna dla ponad 100 studentów w semestrze.

Komputery w szczególności wykorzystywane będą do analiz dużych zbiorów danych (Big Data), budowania modeli prognostycznych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji, modelowania i symulacji procesów, projektowania cyfrowych modeli dla potrzeb budowy cyfrowych bliźniaków (Digital Twins) czy wykorzystywania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do analizy, modelowania i symulacji procesów.

Zarówno KGHM, jak i największa lubuska uczelnia stawiają na rozwój nowoczesnych technologii związanych z przemysłem przyszłości, rozwojem technologii informatycznych, przetwarzaniem danych i zarządzaniem wiedzą. Pracownicy miedziowego giganta i kadra naukowa Uniwersytetu Zielonogórskiego dzięki kooperacji będą wspierać się wzajemnie oraz czerpać ze swoich doświadczeń.

W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści i władze województwa lubuskiego oraz przedstawiciele zarządu KGHM Polska Miedź S.A., jak również reprezentanci Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z kadrą profesorską i studentami Wydziału Mechanicznego.

KGHM współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim od 2022 roku. Wówczas uczelnia była Partnerem Konferencji Technologicznej Dolina Miedziowa oraz II i III edycji hackathonu CuValley Hack. Wydarzenia zorganizowane zostały przez KGHM Centrum Analityki oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Nowopowstała hala laboratoryjna jest efektem realizowanego od 2019 r., przez Instytut Inżynierii Mechanicznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, projektu. Budowa hali sfinansowana została przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID).

--

Zdjęcia: K. Adamczewski

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »