Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

LIV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego na UZ

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Niedawno z literaturą i językiem polskim zmagali się olimpijczycy ze szkół podstawowych, 3 lutego  2024 roku przyszła pora na tzw. dużą olimpiadę, czyli LIV Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego adresowaną do uczniów szkół średnich.

Od czterech lat zawody okręgowe odbywają się na Uniwersytecie Zielonogórskim, a Komitet Okręgowy Olimpiady ma siedzibę w Instytucie Filologii Polskiej. Jego trzon tworzą pracownicy zielonogórskiej polonistyki:  dr hab. Monika Kaczor, prof. UZ, dr hab. Piotr Kładoczny, prof. UZ, dr hab. Dorota Kulczycka, prof. UZ, prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak – przewodnicząca, dr hab. Radosław Sztyber, prof. UZ, dr Joanna Wawryk – sekretarz, a oprócz nich dr Renata Janicka-Szyszko z Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. i mgr Zofia Szachowicz – nauczycielka i metodyczka języka polskiego.

Do tegorocznej olimpiady zgłosiło się 21 uczniów, do zawodów okręgowych zakwalifikowało się 17 z nich. Piszący mogli wybrać jeden z pięciu tematów rozprawki lub jedną z pięciu interpretacji wiersza. Wybór nie był prosty, można było pisać o hamletyzmie („Hamletyzm XIX i XX wieku” – przemiany, postawy, reinterpretacje motywu”), uzupełniać szkolny kanon lektur („Młody dorosły (Young Adult) jako czytelnik współczesnej literatury polskiej. Które utwory literackie – nieuwzględnione przez program szkolny – powinny Twoim zdaniem w nim zaistnieć?”), przyjrzeć się  zmianom form komunikacji literackiej („Od kultury oralnej do elektronicznej. Odwołując się do  wybranych zjawisk literackich i ich reprezentacji tekstowych, ukaż wpływ technik komunikacji na rozwój formy literackiej”), odnieść się do najnowszej ekranizacji Chłopów Reymonta („Powieść Władysława Reymonta Chłopi jako źródło inspiracji filmu Chłopi…”) czy – klasycznie – pokazać, „jak literatura pomaga w poszukiwaniu ładu świata i jego rozumieniu”. Można też było zająć się poezją – od staropolskiej po współczesną. W drugiej części, polegającej na pisaniu testu, sprawdzane były kompetencje językoznawcze uczniów.

 O tym, kto zakwalifikował się do części ustnej zawodów okręgowych, uczestnicy zawodów okręgowych dowiedzą się  już 13 lutego. Trzymamy kciuki za młodych humanistów!

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »