Za nami lubuski finał konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. „Na gwiezdnym szlaku” powalczyło w sumie 28 zespołów z całego regionu, każdy tworzyły trzy osoby. Uczestnicy gry edukacyjnej musieli wykazać się wiedzą między innymi na temat struktur unijnych oraz historii Unii Europejskiej. Najlepsi wśród lubuskich uczniów szkół ponadpodstawowych, po dogrywce, okazali się reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Miejsce na podium wywalczyli także uczniowie ZSO w Gubinie oraz II LO w Gorzowie Wielkopolskim.
Zasadniczym celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat procesu integracji europejskiej i funkcjonowania UE. – Często w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe bądź nierzetelne informacje na temat chociażby decyzji, podejmowanych w kwestii przyszłości Unii Europejskiej. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie mieli bardzo komplementarną wiedzę, bo często także podejmują decyzję. Najlepiej żeby robili to w oparciu o merytoryczne przesłanki, czyli o wiedzę. Cieszymy się, że udało się zachęcić aż tak wielkie grono uczniów do udziału w tym projekcie. – mówi dr. hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ.
Uczestnicy konkursu mieli do pokonania czternaście stacji. Na każdej czekało zupełnie inne zadanie. – Edukacja europejska była i jest bardzo ważna. Świetnie, że ten konkurs odbywa się w momencie, gdy Polska pełni funkcję prezydencji w Radzie UE. To jest ważny czas. Cieszę się także, że formuła tego konkursu kładzie nacisk nie tylko na rozwiązywanie testów, ale też kompetencje obywatelskie i działanie. – dodaje Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty.
Równolegle z olimpiadą odbyło się także wydarzenie pod hasłem „Żywa Biblioteka”. Każda drużyna miała okazję do rozmów z przedstawicielami Sejmu RP oraz władz samorządu terytorialnego. I tak jak długa jest lista tematów, poruszonych podczas tych spotkań, tak i nie zabrakło nagród dla zwycięskich zespołów konkursy. Do zdobycia „Na gwiezdnym szlaku” były między innymi indeksy na studia na Uniwersytecie Zielonogórskim – po przejściu procesu rekrutacyjnego ich zdobywcy będą mogli studiować na wybranym przez siebie kierunku. Najlepsi zwiedzą także Sejm RP oraz wybiorą się do Europarlamentu.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »