Wczoraj tj. 12 czerwca br. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się pierwsze Lubuskie Forum Oświaty Samorządowej. Spotkanie zorganizowane zostało przez Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.
Wydarzenie zostało otwarte przez Prezesa Zarządu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Bartłomieja Kucharyka, wicewojewodę Tomasza Nesterowicza, oraz rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciecha Strzyżewskiego.
Jak tłumaczy dr Agnieszka Opalińska, dyrektorka biura ZGWL w Zielonej Górze: - Lubuskie Forum Oświaty Samorządowej jest takim pomysłem, który kiełkował w zrzeszeniu od kilku lat. Jak pytamy samorządowców, czym jest dla nich oświata to odpowiadają, że jest jedna z ich największych bolączek. Nie dosyć, że jest trudna w zarządzaniu, to jest kosztochłonna. I dodaje: - Naszym celem jest łącznie różnych środowisk. Bardzo chcieliśmy, aby wspólnie na jednej sali spotkali się samorządowcy, Lubuski Kurator Oświaty, dyrekcja Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, przedstawiciele Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Chcieliśmy dać im okazję do wspólnej dyskusji na temat oświaty. O tym w jaki sposób ją reorganizować, finansować, skąd pozyskiwać środki, jak zwiększać jakość, jak podchodzić do kształcenia młodzieży.
Podczas wystąpień Marzena Pulik-Sowińska dyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, omówiła bieżące wyzwania i nowości w oświacie. Katarzyna Różycka, zastępca dyrektora Działu Pozyskiwania Funduszy Europejskich i Krajowych zaprezentowała możliwości dofinansowania dostosowań dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei Elżbieta Rabenda z Centrum Wsparcia Rozwoju Edukacji i Biznesu „OTUS” powiedziała o finansowaniu oświaty i technikach optymalizacji wydatków. Wystąpił również Mariusz Biniewskiego, Lubuski Kurator Oświaty. Natomiast Dr Anita Famuła-Jurczak, prof. UZ i Dr Grzegorz Hryniewicz z Instytutu Pedagogiki UZ przedstawili nowoczesne metody nauczania.
Organizatorzy mają nadzieję, że Lubuskie Forum Oświaty Samorządowej przerodzi się w wydarzenie cykliczne. Współorganizatorami pierwszego Lubuskiego Forum Oświaty Samorządowej byli Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lubuskie Kuratorium Oświaty, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze i Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »