Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Mgr inż. Zdzisław Wałęga zdobywcą GRAND PRIX E-NNOVATE 2023

14.06.2023 Pracownicy Studenci
Wręczenie pucharu GRAND PRIX E-NNOVATE 2023 mgr. inż. Zdzisławowi Wałędze; fot. archiwum prywatne

W ostatnich dniach maja br. w Bydgoszczy odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji E-nnovate 2023. Uniwersytet Zielonogórski reprezentował mgr inż. Zdzisław Wałęga oraz studenci z Akademickiego Związku Motorowego.

Kopciuszek w innowacyjnym raju

Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji E-nnovate to impreza cykliczna, która skupia naukowców z całego świata. Targi organizowane są przez międzynarodową organizację IBS GLOBAL. Podczas konferencji szerokiej publiczności zaprezentowano 141 wynalazków niemal z całego świata. Były zespoły z: Ukrainy, Tajlandii, Chin, Hong Kongu, Indonezji, Rumunii, Tajwanu, Makau, Wietnamu, Iranu, Chorwacji, Malezji, Kazachstanu, Turcji, Indii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Korei Południowej oraz oczywiście Polski.

Wśród tylu znamienitych wystawców udział wziął zespół pod kierownictwem mgr. inż. Zdzisława Wałęgi z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zespół z UZ pojechał do Bydgoszczy z dwoma wynalazkami. Pierwszy z nich to „Electric Handbike”, wynalazek opracowany w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0, którego twórcą i wykonawcą jest Z. Wałęga. Na to rozwiązanie zielonogórska uczelnia posiada 3 patenty. Drugi zaprezentowany wynalazek to „Hydrogen peroxide system”, który został opracowany w ramach konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji. Edycja III”. Projekt ten opracowany został przez studentów zrzeszonych w Akademickim Związku Motorowym przy udziale i pod kierownictwem mgr. inż. Zdzisława Wałęgi. Koło naukowe w Bydgoszczy reprezentowali: Łukasz Owczarz, Daniel Fraszczyk oraz Amadeusz Korona.

Kiedy wszedłem na halę i zobaczyłem te wszystkie wynalazki, z tylu krajów świata, to pomyślałem sobie, co ja tu robię – opowiada Z. Wałęga. Zaskoczenie było tym większe, że kiedy po serii występów i sesji wystawienniczej przyszedł czas na wręczanie nagród, mgr inż. Zdzisław Wałęga został nagrodzony złotym medalem w kategorii Projekt Innowacyjny za wynalazek „Electric Handbike”. Radość była tym większa, że po pierwszej nagrodzie zespół otrzymał drugi złoty medal w tej samej kategorii za swoje drugie rozwiązanie, czyli „Hydrogen peroxide system”.

To nie był koniec nagród dla zielonogórskiego zespołu. Lucian Blaga University of Sibiu z Rumunii przyznał nagrodę specjalną, którą otrzymał mgr inż. Zdzisław Wałęga. Nagroda „Laus Ingenii Causa”, to wyraz uznania i docenienia twórczości i oryginalności naukowej.

Na zakończenie imprezy Jury przyznało główną nagrodę Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji E-nnovate 2023 GRAND PRIX E–NNOVATE 2023, którą otrzymał mgr inż. Zdzisław Wałęga. Za swoje osiągnięcia zielonogórski zespół został zaproszony do udziału w prestiżowych targach innowacji, które odbędą się w Londynie i Dubaju. - W dalszym ciągu jestem bardzo zaskoczony. Nie sądziłem, że doczekam się takich wyróżnień. Takie wydarzenia dają pozytywnego kopa do dalszego działania. Jestem też niezwykle dumny z moich studentów. Cieszę się, że mam możliwość na co dzień współpracować z tak zdolną i inteligentną młodzieżą – podsumowuje mgr inż. Wałęga.

Jednocześnie, w trakcie targów odbywała się impreza YOUNG E-NNOVATOR PITCH. Był to konkurs przeznaczony dla studentów do 25. roku życia, podczas którego młodzi wynalazcy prezentowali swoje pomysły przed gronem jurorów, w skład którego wchodzili: naukowcy, nauczyciele oraz przedsiębiorcy. Studenci Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego z Akademickiego Związku Motorowego: Łukasz Owczarz, Amadeusz Korona, Daniel Fraszczyk przedstawili koncepcje rozwoju uzyskiwania wodoru w procesie fotokatalizy z zastosowaniem tlenku tytanu (TiO2) oraz różnych dodatków usprawniający rozkład wody na wodór i tlen. Projekt uzyskał uznanie wśród Jury i został nagrodzony specjalną nagrodą za innowacje.

Udział w targach sfinansowany i zorganizowany został przy wsparciu zespołu Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr. hab. inż. Marii Mrówczyńskiej, prof. UZ – Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką. - To pierwszy udział zespołu z Uniwersytetu Zielonogórskiego w tych targach. Cieszymy się, że udało się zdobyć tyle cennych nagród. To pokazuje, że mamy potencjał, którym możemy się pochwalić. Gratuluję studentom i ich opiekunowi, Panu mgr. Wałędze za pomysłowość, pracę i zaangażowanie w promowanie potencjału naszego Uniwersytetu – podkreśla Prorektor Mrówczyńska.

Doświadczenie i nagrody zdobyte w Bydgoszczy są potwierdzeniem, że w naszej uczelni powstają rozwiązania, które zdobywają uznanie. Celem Centrum jest prezentowanie i wspieranie inicjatyw proinnowacyjnych. Gdyż nawet najlepsze wynalazki schowane w szufladzie nie mają wartości, bo nie są komercjalizowane – stwierdza mgr Karol Dąbrowski, Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ.


--

Zdjęcia: archiwum prywatne

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »