Za nami oficjalna premiera pierwszego tomu cyklu wydawniczego MIA100 LUBUSKIE, czyli architektonicznego przewodnika po miastach regionu. Założeniem cyklu jest prezentacja architektury miast lubuskich, każdorazowo w postaci stu wybranych obiektów – od najstarszych do współczesnych. Jako pierwsza pod lupę została wzięta Zielona Góra. W publikacji, otwierającej cykl, znajdziemy sto najbardziej charakterystycznych architektonicznie obiektów z całego miasta, w tym Bibliotekę Uniwersytecką.
- Wybraliśmy setkę najbardziej reprezentacyjnych budowli w Zielonej Górze. Kierowaliśmy się tym, żeby uzyskać możliwie szeroką panoramę zjawisk. Zarówno w postaci form architektonicznych, jak i funkcji oraz postaci architektów. Staraliśmy się też zaprezentować każdą epokę. Nie są to wyłącznie obiekty wpisane w rejestr zabytków. - mówi dr hab. Michał Pszczółkowski, prof. UZ z Instytutu Architektury i Urbanistyki UZ.
Pierwszy tom cyklu MIA100 LUBUSKIE został wydany pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego. - Mamy tutaj do czynienia z ukazaniem naszego miasta przez pryzmat architektury. Mieszkańcy mogą być częściowo zaskoczeni. Nasi architekci zaczynają mieć wpływ, odciskają piętno na tym jak wygląda Zielona Góra. - mówi prof. W. Strzyżewski.
Jednym z gości autorskiego spotkania była prof. dr hab. Maria Mrówczyńska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nieprzypadkowo - publikacja powstała bowiem przy ministerialnym wsparciu. Za realizację cyklu odpowiedzialny jest natomiast Instytut Architektury i Urbanistyki UZ. Jego pracownicy i studenci zapowiadają, że w kolejnych publikacjach pojawią się między innymi takie miasta jak Gorzów Wielkopolski, Żagań oraz Nowa Sól.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »