To był dzień pełen wiedzy. I to z niejednej galaktyki. W sobotę 10 maja br. w Parku Technologii Kosmicznych - Badań, Rozwoju i Innowacji odbył się pierwszy Lubuski Festiwal Nauki. Wydarzenie połączyło pasjonatów nauki, młodych badaczy, ekspertów oraz społeczność akademicką z całego regionu. Cel był jeden - popularyzacja nauki w sposób przystępny. Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wydarzenie miało bowiem charakter otwarty - udział w nim mógł wziąć każdy, kogo interesuje nauka i kosmos.
Na uczestników LFN czekały panele eksperckie, prezentacje kół naukowych oraz panel młodych badaczy, podczas którego studenci i doktoranci dzielili się wynikami swoich badań i pasją naukową. Wśród licznych wystawców znaleźli się między innymi: Koło Naukowe SMART, Koło Naukowe BuzzVerse, Koło Naukowe BiomedUZ, Koło Naukowe Anim@cja, Koło Naukowe LotUZ, Koło Naukowe Psychologii Polarnej ICE, Koło Naukowe W8Niebie z Politechniki Wrocławskiej, Erasmus+ i ESN UZ, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. - To wyjątkowe wydarzenie – połączenie nauki, pasji i nowoczesnych technologii. Chcieliśmy pokazać, że nauka nie musi być zamknięta w laboratoriach i murach akademickich – może być otwarta, inspirująca i międzygalaktyczna. Według nas nauka powinna być przyjemna i dla wszystkich. Skupiliśmy się więc na wykładach w wersji popularnonaukowej, gdzie mamy ciekawą koncepcję i wszystko w wersji "dla ludzi". – mówi Sonia Owczarek, menadżerka projektów innowacyjnych w PTK i jednocześnie pomysłodawczyni LFN.
Dużym zainteresowaniem cieszył się chociażby warsztat „Mówić jak gwiazda – pewność głosu i siła oddechu”, prowadzony przez mgr Joannę Lenart z AJP oraz Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Uczestnicy ćwiczyli pracę z głosem i wysyłali wiadomości do gwiazd w języku kosmitów. – Lubuski Festiwal Nauki to przestrzeń, w której nauka spotyka się z entuzjazmem, a młodzi badacze mają realną szansę pokazania swojej pracy i pasji szerokiej publiczności. Jako Komitet Naukowy staraliśmy się zapewnić, by wydarzenie łączyło wysoki poziom merytoryczny z otwartością na eksperyment, kreatywność i interdyscyplinarność. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie stworzyć platformę dialogu pomiędzy nauką a społeczeństwem. - tłumaczy dr hab. Izabela Gawłowicz, prof. UZ z Instytutu Nauk Prawnych UZ i jednocześnie przewodnicząca Komitetu Naukowego LFN.
Głównym organizatorem I Lubuskiego Festiwalu Nauki był Park Technologii Kosmicznych - Badań, Rozwoju i Innowacji sp. z o.o. Wydarzenie wsparły także lubuskie uczelnie - Uniwersytet Zielonogórski oraz Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »