XXVII edycję Międzynarodowych Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim otworzyła dziś dr hab. Małgorzata Łuczyk, prof. UZ – dziekan Wydziału Humanistycznego. – Edukacja językowa jest wyjątkowo ważna we współczesnym świecie, w którym zatarciu ulegają granice nie tylko między państwami, ale również te występujące pomiędzy ludźmi i umożliwiające im funkcjonowanie w różnych społecznościach, miejscach globu czy środowisku pracy. Dlatego też dbałość o nauczanie języków obcych oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej różnorodności kulturowej są niezwykle ważne.
Coroczna organizacja przez pracowników Pracowni Romanistyki na Wydziale Humanistycznym i studentów filologii francuskiej - Dni Frankofonii - służy właśnie takim celom – promocji języka i kultury francuskiej, za co pragnę serdecznie podziękować i życzyć udanego świętowania – powiedziała Pani Dziekan. W otwarciu Dni Frankofonii wziął udział Benjamin Girodeau, attaché ds. współpracy językowej w Ambasadzie Francji, który mówił o ewolucji postrzegania języka francuskiego w Europie od oświecenia do współczesności i jego perspektywach (De la langue des Lumières à la Francophonie moderne: évolution de la perception du français en Europe et perspectives actuelles). Atachee B. Girodeau po swoim wystąpieniu spotkał się z prorektor ds.studenckich UZ prof. Barbarą Literską.
Podczas Dni Frankofonii na UZ zaplanowano m.in. cykl wykładów i prezentacji w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz trzy konkursy: na logo Dni Frankofonii dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i dwie edycje Konkursu Wiedzy o Francji – dla szkół ponadpodstawowych i dla studentów UZ.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego: Kino francuskie w polskim plakacie filmowym (I piętro Biblioteki UZ).
Frankofonia / La Francophonie - to termin, który oznacza wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Po raz pierwszy tą nazwą posłużył się francuski geograf Onésime Reclus w 1880r.
Wg Stowarzyszenia Francja-Polska językiem francuskim, łącznie z 67 milionami Francuzów i Francuzek posługuje się dziś już ponad 300 mln frankofonów. Liczba ta stale rośnie, głównie dzięki demografii w Afryce, w której 59 proc. ludności mówi po francusku. Według prognoz w 2070 r. będzie już 477-747 milionów frankofonów, a francuski stanie się jednym z 3 najpowszechniejszych języków świata. Dziś francuski już jest trzecim językiem biznesu, po angielskim i chińskim.
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) powstała w 1970 r. w celu zinstytucjonalizowania współpracy państw, które łączą więzy językowe, kulturowe lub historyczne z Francją, a także takie wartości jak pokój międzynarodowy, demokratyczne rządy czy ochrona środowiska. Aktualnie do Organizacji należy 88 państw o statusie członków lub obserwatorów, w których zamieszkuje łącznie 890 milionów ludzi. Polska złożyła wniosek o przyjęcie do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii w 1995 r., status członka-obserwatora uzyskała w 1997 r.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »