O tym, że głos jest podstawowym narzędziem służącym do komunikacji wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak pamięta o dbałości o aparat mowy, prawidłowym oddechu, fonacji czy właściwej artykulacji. Okazją na zapoznanie się z tematem i zwiększenie świadomości na temat głosu była więc Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „GŁOS w sprawie GŁOSU”. Spotkanie odbyło się w środę 16 kwietnia br. w Bibliotece UZ. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Głosu.
Celem Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej „GŁOS w sprawie GŁOSU” było między innymi przedstawienie roli mowy we współczesnej komunikacji. Prelegenci skupili się między innymi na poprawnej artykulacji, rehabilitacji głosu, a nawet ćwiczeniach wokalnych. - Głos mamy jeden na całe życie. On przechodzi wiele zmian - od narodzin, do śmierci. Cały czas nim pracujemy, wykorzystujemy go do komunikacji. Do tego jest on podstawą do pracy w wielu zawodach. Na przykład nauczyciele, aktorzy, piosenkarze, sprzedawcy. - tłumaczy dr Grzegorz Hryniewicz z Pracowni Neurologopedii UZ.
Spojrzenie na głos miało także wymiar medyczny. - Wiele osób zmaga się dziś z bezgłosem. To jest problem dotyczący w ogromnym stopniu pacjentów z chorobami nowotworowymi. To są choroby krtani, to są pacjenci operowani przez zespoły onkologów laryngologicznych. To są pacjenci którzy mają choroby infekcyjne, immunosupresje. To także osoby, które podlegają ocenie przez psychoterapeutów, psychologów i psychiatrów. I mają bezgłos spowodowany zmianami emocjonalno - psychicznymi. To jest ogromny problem. Ludzie sobie wyobrażają, że bezgłos to brak mowy, a to tak naprawdę jest to krzyk schowany wewnątrz innego człowieka. - mówi dr n. med. Bartosz Kudliński z Zakładu Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej UZ.
Prelegenci Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej „GŁOS w sprawie GŁOSU” zwrócili uwagę również na ważność pracy ciała we właściwej emisji głosu. Swoimi spostrzeżeniami i wiedzą podczas środowego wydarzenia dzielili się nie tylko logopedzi i lekarze, ale także artyści i muzycy, co dało szerokie spojrzenie na różne oblicza głosu.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »