Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Nagrody Ministra Nauki dla naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dwoje naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego – dr inż. Marzena Jasiewicz i prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski – zostali uhonorowani Nagrodami Ministra Nauki podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 18 lutego br. na Politechnice Warszawskiej. Nagrody wręczył minister nauki Dariusz Wieczorek.

Minister nauki przyznał 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych, a laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. W uroczystości uczestniczyli także wiceministrowie: Maria Mrówczyńska, Maciej Gdula i Andrzej Szeptycki oraz dyrektor generalna Diana Matusik.


Dr inż. Marzena Jasiewicz z Instytutu Inżynierii Środowiska otrzymała nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej. Natomiast prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Instytutu Budownictwa został uhonorowany za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tegorocznej edycji otrzymało 101 wniosków o przyznanie nagród. 95 spośród nich zostało skierowanych do oceny merytorycznej. Wnioski oceniał Zespół doradczy składający się z reprezentantów środowiska akademickiego z poszczególnych dziedzin nauki lub sztuki.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 r. - jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień 19 lutego -  dzień urodzin Mikołaja Kopernika (w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii). Coroczne święto jest okazją do upamiętnienia osiągnięć najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe wpisali się w historię nauki, dokonując przełomowych odkryć w różnych dziedzinach. Jest to również wyraz uznania dla współczesnych polskich badaczy, a także inspiracja do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniania zainteresowania nauką i jej popularyzowania w społeczeństwie. Dzień Nauki Polskiej jest okazją do uhonorowania osób wybitnie zaangażowanych w działalność naukową i akademicką Nagrodami Ministra Nauki.

Więcej o Gali Nauki Polskiej: www.gov.pl.


Dr inż. Marzena Jasiewicz z Uniwersytetem Zielonogórskim jest związana od 1998 r. (przed 2001 r. Politechnika Zielonogórska). Pracuje w Zakładzie Sieci i Instalacji Sanitarnych Instytutu Inżynierii Środowiska.

Praca dydaktyczna jest jej pasją, co skutkuje ponadprzeciętnym zaangażowaniem w pracę ze studentami w zakresie ich kształcenia, a także kształtowania ich motywacji do szerszego zainteresowania nauką, rozbudzenia pasji i chęci poznawania, w szczególności zagadnień związanych z inżynierią środowiska. Prowadzone przez dr inż. Marzenę Jasiewicz zajęcia dydaktyczne zawsze cechuje zgodność z najnowszymi osiągnięciami techniki branżowej, a także nowoczesnymi metodami projektowania i wykonawstwa sieci i instalacji sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Jest to niezwykle ważne i szeroko akceptowane oraz doceniane przez studentów, którzy dzięki tym zajęciom są lepiej przygotowani do podjęcia wyzwań zawodowych. Ogromne znaczenie dla rozwoju naukowego i zawodowego studentów mają również opracowywane, organizowane oraz prowadzone przez Panią Doktor szkolenia i warsztaty, które zawsze stanowią zajęcia dodatkowe, prowadzone poza normalnymi zajęciami dydaktycznymi zaplanowanymi w ramach studiów. Stanowi to dla studentów niezwykle cenną wartość dodaną, która daje im znaczącą przewagę nad absolwentami kierunków inżynieria środowiska na innych uczelniach. Wiedza, którą studenci otrzymują w trakcie tych dodatkowych zajęć dydaktycznych, nie jest przewidziana w sylabusach przedmiotów prowadzonych na kierunku, a zatem jest to wiedza dodatkowa, której studenci nie pozyskaliby gdyby nie zaangażowanie i pasja do dydaktyki prowadzącej zajęcia.

W pracy dydaktycznej dr inż. M. Jasiewicz stosuje różne formy kształcenia, m.in. warsztaty - zarówno stacjonarne, jak i wyjazdowe - zawsze z aktywnym udziałem studentów. Zapewnia to studentom możliwość bezpośredniego kontaktu z najnowszymi technologiami branżowymi, nowoczesnym oprogramowaniem przeznaczonym do wspomagania procesu projektowania, jak również z niezwykle kompetentnymi inżynierami – przedstawicielami firm z branży inżynierii środowiska. Daje to również możliwość praktycznego zapoznania się z omawianymi zagadnieniami, a także zadawania pytań z zakresu praktyki pracy w zawodzie inżyniera środowiska, osobom, które w tej branży pracują od lat. Jest to niezwykle ważne dla młodych ludzi, dla których często kontakt ze środowiskiem inżynierskim jest utrudniony.


Prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski od ponad 20 lat związany z Uniwersytetem Zielonogórskim, gdzie pełni funkcję kierownika utworzonego z Jego udziałem Zakładu Dróg, Mostów i Kolei na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zaangażowanie na rzecz uczelni obejmowało organizację oraz nadzór nad kilkoma edycjami studiów podyplomowych dotyczących nowoczesnego budownictwa drogowego i mostowego. Jest inicjatorem licznych szkoleń, seminariów oraz konferencji, w tym cyklicznych spotkań poświęconych tematyce proekologicznej dotyczącej "Przepustów i Przejść dla Zwierząt".


Prace naukowo-techniczne profesora Wysokowskiego zrealizowane m.in. w ramach kilkunastu grantów europejskich i krajowych znalazły zastosowanie w praktyce inżynieryjnej, obejmując nowatorskie rozwiązania takie jak: wysokomodyfikowane dylatacje oraz izolacjo-nawierzchnie mostowe, nawierzchnie asfaltowe modyfikowane gumą, wykorzystanie kruszyw postalowniczych i pomiedziowych, metody oceny nośności i trwałości eksploatowanych mostów, konstrukcje przepustów i eko-mostów o konstrukcji podatnej a także systemów odwodnień w budownictwie komunikacyjnym w tym z użyciem nowatorskich technologii bezwykopowych. Ponadto, jest autorem wielu ekologicznych projektów inżynieryjnych, w tym przejść dla zwierząt, zrealizowanych w różnych lokalizacjach, włączając w to autostradę A1 Toruń-Stryków i magistralę kolejową Poznań-Warszawa.

Ma też doświadczenie w zarządzaniu, – jako wieloletni koordynator Systemu Gospodarki Mostowej.
Liczne doświadczenia praktyczne profesora stanowią bazę wyjściową w swojej działalności dydaktycznej, inspirując i kształcąc kolejne pokolenia inżynierów. Dzięki takiemu podejściu, jego zajęcia stają się nie tylko teoretycznym przekazem wiedzy, ale także inspirującą podróżą po praktyce inżynieryjnej, przygotowując studentów do efektywnej pracy w dziedzinie budownictwa, architektury i inżynierii środowiska.

Jako wieloletni ekspert Unii Europejskiej ds. transportu powierzchniowego, w ramach programu Horizon 2020, a obecnie Horizon Europe i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, profesor Wysokowski odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polityki i standardów dotyczących infrastruktury drogowej w Europie i w Polsce.

Jest aktywnym członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowo-technicznych, tak w kraju (ZMRP, PZiTB, PSTB) jak i za granicą (IABSE, ASCE, SEI, DEI).

Dzięki swoim działaniom i zaangażowaniu Profesor Wysokowski wspiera rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, przyczyniając się do postępu w dziedzinie inżynierii komunikacyjnej.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »