Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Nauka to fascynujące doświadczenie!

Za nami kolejne z roboczych spotkań dotyczące projektu Transgraniczne Ogrody Doświadczeń, w którym jednym z partnerów jest Uniwersytet Zielonogórski.  Partnerzy projektu spotkali się tym razem w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (PORT) z Wrocławia. Podczas spotkania wymienili się  nie tylko doświadczeniami z dotychczasowej realizacji zadań, ale także zaplanowali kolejne etapy projektu, m.in. organizację warsztatów wyjazdowych i stacjonarnych dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych na obszarze  wsparcia po polskiej i niemieckiej stronie granicy, organizację cyklu 4 polsko-niemieckich wykładów popularnonaukowych pod hasłem „Język fizyki i chemii to esperanto“, a także szkoleń dla nauczycieli po polskiej i  niemieckiej stronie obszaru wsparcia. Efektem realizacji projektu ma też być wystawa mobilna o tematyce STEM/MINT, która będzie do obejrzenia zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

Spotkanie, które odbyło się 30 czerwca br., tym razem miało też charakter praktyczny. Przedstawiciele partnerskich jednostek  uczestniczyli w warsztatach podczas których wcielili się w rolę chemików. Ich  zadaniem było stworzenie zapachu na bazie olejku eterycznego ze skórki pomarańczy. Organizatorze chcieli pokazać czym na co dzień zajmują się w ramach Ogrodów Doświadczeń, bowiem celem całego projektu jest popularyzacja nauki realizowana poprzez warsztaty dla szkół, szkolenia dla nauczycieli czy wykłady naukowe. W tym wypadku partnerzy projektu mieli okazję wejść w rolę uczestników i sprawdzić, jak wygląda nauka poprzez zabawę i eksperymenty w laboratoriach edukacyjnych. Okazało się, że rozpoznawanie zapachów wcale nie jest takie proste, a nasze zmysły można łatwo oszukać i że tworzenie perfum to świetna lekcja chemii. Ostatnim punktem spotkania było zwiedzanie kampusu - Laboratorium Clean Room i Laboratorium Usługowe Centrum Inżynierii Materiałowej.

Partnerami w projekcie są: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) z Wrocławia, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, TGZ Bautzen GmbH i Uniwersytet Zielonogórski.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska–Saksonia 2021–2027.

 

logotypy_podwojny_interreg.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »