Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji na UZ

17.11.2023 Pracownicy Studenci

My, niżej podpisani, zwracamy się z uprzejmą prośbą o stworzenie nakładki na dane osobowe na portalu StudNet, poczcie studenckiej Zimbra oraz koncie studenckim Google (w skład którego wchodzi: poczta Gmail, dokumenty Google czy Google Meet), która pozwoliłaby transpłciowym studentom na korzystanie z preferowanych danych w kontakcie z pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zamiast tych, które zostały im nadane przy urodzeniu, a których używanie wiąże się z ogromnym dyskomfortem. - czytamy w petycji, jaką odebrał dzisiaj rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski z rąk studentów – członków Koła Naukowego „Tęczowy Krużganek”, zrzeszającego społeczność LGBTQ+ przy Uniwersytecie Zielonogórskim. – Nakładka, o której mowa, jest to rozszerzenie, które pozwala zmienić dane osób transpłciowych w taki sposób, aby dane urzędowe nadal były w systemie, ale w codziennym kontakcie z uczelnią wyświetlane byłyby jedynie dane preferowane” – czytamy dalej. Petycję o traktowanie zgodnie z deklarowaną tożsamością podpisały 434 osoby z Uniwersytetu Zielonogórskiego – studenci i pracownicy oraz 117 osób spoza uczelni.

- Rolą uniwersytetu jest kształtowanie postaw – różnych. I zawsze będę przestrzegał tego, że lepiej jest dyskutować na terenie uniwersytetu, niż okładać się na ulicy. To jest bardzo ważna społeczna rola uniwersytetu. – powiedział prof. W. Strzyżewski odbierając od studentów dokument. Zapewnił też, że: - Jeżeli to będzie tylko możliwe technicznie, to nie ma o czym dyskutować. Jest to inicjatywa jak najbardziej warta tego, żeby wprowadzić ją w życie. Już wcześniej deklarowałem, że jestem jak najbardziej za, chodzi tylko o kwestie techniczne. Muszę z Centrum Komputerowym ustalić, jak to powinno wyglądać, no i też żeby to wszystko było zgodne z dokumentacją studiów. Spróbujemy jak najszybciej pomóc.

Marceli Sznurkowski z Koła naukowego „Tęczowy Krużganek”, osoba studiująca na IV roku psychologii mówi, że: – Najbardziej zależy nam na tej zakładce na poczcie elektronicznej, tym bardziej, że jest to chyba najłatwiejsze do zrobienia.

Petycję wręczono rektorowi w Kawiarence Równościowej, która otworzyła się dzisiaj w uniwersyteckiej Palmiarni na Kampusie B UZ w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

 

Poza rozmową z rektorem, prof. W. Strzyżewskim, studenci odwiedzający Kawiarenkę Równościową mogli wziąć udział w dyskusji o języku inkluzywnym, którą poprowadzili goście z Instytutu Równości, zapoznać się z działalnością Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz kampanią „Boję się”. A w sali konferencyjnej Biblioteki UZ wręczono nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równościowej pt. Bez różnicy płci, nad którym Marszałek Województwa Lubuskiego objął honorowy patronat. Na konkurs wpłynęło 9 prac.

Nagrodę główną otrzymała mgr Krystyna Siuda za pracę magisterską pt. Postawy personelu medycznego wobec osób homoseksualnych. Praca została napisana pod kierunkiem dr n. biol. Justyny Jasik-Pyzdrowskiej na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.

Jury przyznało także dwa wyróżnienia, zdobyły je:

mgr Karolina Żmijewska za pracę magisterską pt. Kobiecie nigdy nic nie pasuje. O feminizmie prawniczym słów kilka, napisaną pod kierunkiem dr hab. Martyny Łaszewskiej-Hellriegel, prof. UZ na Wydziale Prawa i Administracji,

lic. Jagoda Dąbrowska za pracę licencjacką pt. Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce na tle wybranych krajów europejskich. Analiza socjologiczna, napisaną pod kierunkiem dr Izabeli Kaźmierczak-Kałużnej na Wydziale Nauk Społecznych.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji na Uniwersytecie Zielonogórskim zakończył wykład dr. Krzysztofa Lisowskiego z Zespołu Badawczego ds. Równego Traktowania pt. Czy płeć ma znaczenie? O społeczności akademickiej Uniwersytetu Zielonogórskiego z perspektywy płci.

 

Petycję można przeczytać tutaj: Facebook.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »