Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Obiekty elektroenergetyczne w wirtualnym obrazie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego i firma ENEA Operator zaprosili winobraniowych gości na niecodzienny pokaz pt. Elektrotechnika zaprasza do Matrixa. Za pomocą gogli VR i specjalistycznego sprzętu można było się przenieść do wirtualnych kopii rzeczywistych obiektów elektroenergetycznych. VRbus na zielonogórskim deptaku odwiedzali zarówno młodsi, jak i starsi zainteresowani tym, jak od środka wyglądają obiekty energetyczne, na co dzień zamknięte dla zwykłych zjadaczy chleba.

Cały program szkoleniowy jest efektem uruchomionego 3 lata temu przez Eneę projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości. W jego ramach zeskanowano w technologii 3D i przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości najczęściej powtarzane obiekty energetyczne, ale też te nietypowe, i przygotowano zestaw interaktywnych scenariuszy szkoleniowych. Opracowany system szkoleń jest przeznaczony dla  pracowników, którzy już pracują i należy zwiększać ich kompetencje, dla nowych pracowników, którzy dopiero zostali zatrudnieni i należy ich przeszkolić, ale też dla uczniów szkół patronackich czy uczelni, z którymi Enea współpracuje. Winobraniowy event był właśnie efektem współpracy Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ i firmy Enea Operator, a jego celem była m.in. promocja kierunku elektrotechnika. Prezentacja naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego i specjalistów z firmy ENEA Operator miała na celu „odczarowanie” elektrotechniki, a właściwie przywrócenie pojęciu „elektrotechnika” jego właściwego – nowoczesnego – znaczenia, obejmującego wszystkie obszary aktywności, w których wykorzystywany jest prąd elektryczny.

 

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »