Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Obrady komisji UZ Venture Studio zakończone. Jury wybrało 3 zwycięskie projekty

logo_vs.png14 zespołów zgłosiło swoje pomysły w naborze do projektu UZ Venture Studio, który zakłada przekształcenie uczelnianych koncepcji w realne biznesy. 15 lipca br. na Uniwersytecie Zielonogórskim zebrała się komisja konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele naszej uczelni oraz firmy The Heart. Jury obradowało przez kilka godzin, skrupulatnie analizując i oceniając zgłoszenia, spośród których wybrano 3 zwycięzców.

Wyłonione projekty to te, które już teraz najlepiej rokują na rynku biznesowym. Przeprowadzona wcześniej analiza lokalnego biznesu posłużyła do zidentyfikowania jego potrzeb i ewentualnych braków, na które mają odpowiedzieć właśnie te projekty. Da to obopólną korzyść – wesprze i wzmocni działalność lokalnych biznesów, a uczelniane pomysły zamieni w skalowalne startupy i wprowadzi na rynek. 

Oto projekty wybrane przez komisję UZ Venture Studio:

  • sensor polarymetryczny - system optyczny w Azji Środkowej, który śledzi satelity i śmieci kosmiczne, dostarczając precyzyjnych danych do globalnej klasyfikacji obiektów orbitalnych,
  • MOBIMEDI - platforma „locum” łącząca personel medyczny z ofertami pracy na zastępstwa w Polsce,
  • BuzzVerse - modułowy system do zdalnego monitorowania środowiska, który działa w technologii LoRa, zapewniając długi zasięg, niskie zużycie energii i brak potrzeby dostępu do Internetu.

Serdecznie gratulujemy!

Co zatem czeka wybrane w konkursie zespoły?(…) będą mogły liczyć na szerokie wsparcie pod kątem biznesowym i neworkingowym. Wraz z naszym zespołem ekspertów będziemy również współpracowali z zespołami projektowymi, układając z nimi całą ścieżkę potrzeb biznesowych; oceniając komplementarność zespołu i dobierając zespół; układając model biznesowy. Ta część networkingowa będzie polegała na tym, że będziemy szukać dla tych zespołów odbiorców tych technologii, czyli bezpośrednich klientów - takich, którzy będą w stanie zapłacić za czy skorzystać z tej technologii, która będzie rozwijana w ramach tych projektów – tłumaczy dr n. med. MBA Rafał Kieszek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek komisji konkursowej.  

Rozpoczęcie venture buildingu planowane jest już na 23 lipca br. Etap ten będzie polegał na pracy uczelnianych zespołów z ekspertami The Heart oraz mentorami nad koncepcją do walidacji z biznesem. W sierpniu natomiast projekty zostaną zaprezentowane partnerom biznesowym. Wówczas odbędą się również konsultacje produktowe, podczas których zostanie opracowany plan produktu. Przed zwycięskimi zespołami intensywne lato prowadzące do komercyjnego sukcesu!

Co ważne, żaden ze zgłoszonych zespołów nie pozostanie stratny. Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ weźmie projekty niewyłonione w ramach UZ Venture Studio pod swoje skrzydła i będzie dalej pracować z autorami nad przystosowaniem pomysłów do wymogów rynku.Wszystkie zgłoszenia zostaną również przeanalizowane przez specjalistów z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii, ponieważ w ramach tej jednostki są prowadzone inne projekty, które mogą być pomocne w dalszym rozwijaniu pomysłów. (…) Dla każdego będzie intersująca oferta – zapewnia Karol Dąbrowski - dyrektor CPTT UZ, członek komisji konkursowej.

Zadowolenia z przebiegu naboru do UZ Venture Studio nie kryje kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego – dr inż. Katarzyna Łasińska, która również zasiadła w jury: Myślę, że to bardzo dobry wynik. To też dobry prognostyk na przyszłość. Bo oczywiście to jest pierwszy konkurs, ale nie ostatni. Takich konkursów i zachęceń młodych studentów i naukowców do tego, żeby promowali swoje pomysły, swoje wizje, przedstawiali swój potencjał na pewno będziemy organizować jeszcze więcej.

#uzventurestudio #startup


Zadanie finansowane z środków Budżetu Państwa pt. „UZ Venture Studio – Proaktywna Edukacja w Stronę Przedsiębiorczości”.
Umowa nr MNiSW/2024/DAP/324 z dnia 20.11.2024 r.
Kwota dofinansowania: 1 600 000,00

logotypy_projektu_vs.png

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »