16 listopada br. w ramach uczlenianych obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta, swój akcent mieli absolwenci dawnych zielonogórskich szkół wyższych i UZ. Było nim upamiętnienie pierwszego klubu studenckiego "U Jana", poprzez odsłonięcie odnowionego szyldu klubu, który funkcjonował w latach 1971-2000 w piwnicy Domu Studenckiego II "Piast". Dokładnie w tym miesiącu mijają 52 lata od otwarcia klubu!
Wśród gości pojawili się absolwenci, kierownicy klubu z każdej dekady jego działalności (Marek Pilarczyk, Marek Laskowski, Mirosław Krzyżanowski, Dariusz Jacek Legutowski), ale przede wszystkim pomysłodawca jego utworzenia - Jan Hołowiński (przewodniczący RU ZSP WSI w 1971 r.). Obecna była również pani Halina Maszkiewicz, która z mężem Tadeuszem Maszkiewiczem - Dziekanem Wydziału Budownictwa brała udział w projektowaniu pomieszczeń klubu.
Po odsłonięciu napisu, zgormadzeni udali się do pobliskiego klubu "U Ojca", gdzie stowarzyszenie "UZeciak" przygotowało małą wystawę pamiątek, dokumentów, zdjęć, plakatów, wycinków prasowych związanych z klubem "U Jana". Co ciekawe udało się zdobyć oryginalną koszulkę z logo klubu, która ma całe 50 lat!
Mimo, że klub "U Jana" nie jest czynny od 23 lat, to funkcjonuje nadal w formie profilu na
Facebooku, który to skupia blisko 600 absolwentów i jest nieoficjalnym miejscem wymiany informacji i odnawiania kontaktów z dawnymi znajomymi.
Wydarzenie pokazało, że warto pamiętać i zadbać o najdrobniejsze nawet pamiątki studenckie, ukazujące koloryt i blisko 60-letnią historię obecności studentów w Zielonej Górze.
Podziękowania należą się: firmie Laser3D Witolda Szylderowicza, która wykonała tablicę informacyjną z kodem QR, firmie Raf-Mal S.C. za odnowienie napisu klubu, panu Krzysztofowi Patykowi za poprawki spawalnicze szydlu, a także panu Jakubowi Dygasowi z firmy PW DGA za pomoc w ponownym montażu logotypu.
Organizatorzy dziękują również władzom Uniwersytetu Zielonogórskiego za przychylenie się do pomysłu, Biuru Promocji UZ oraz studentom z Parlamentu Studenckiego UZ.
Historia klubu "U Jana" dostępna jest w cyfrowym muzeum:
zbc.uz.zgora.pl.