W Szpitalu Uniwersyteckim otwarto dziś - po przebudowie i modernizacji - Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniczny Oddział Okulistyki. Ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego w uroczystości uczestniczył rektor, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, prof. dr hab. Magdalena Graczyk – prorektor ds. jakości kształcenia UZ i przewodnicząca rady nadzorczej szpitala, oraz Katarzyna Łasińska – kanclerz UZ i członkini rady nadzorczej szpitala.
Obiekt, w którym już niedługo zaczną funkcjonować obydwa oddziały, a także zespół poradni i blok operacyjny, pochłonął ponad 45 mln zł, głównie środków unijnych. Nowy budynek składa się z 5 kondygnacji użytkowych:
- parter: obszerny hol, windy, zespół szatni dla personelu i studentów; wyższy parter: sala gimnastyczna dla Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej
- 1 piętro: Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (sale łóżkowe z punktami pielęgniarskimi, zaplecze logistyczne, sanitarne i magazynowe, pokoje lekarskie.
- 2 piętro: poradnia okulistyczna, poczekalnia, punkt rejestracyjny, sanitariaty
- 3 piętro: Kliniczny Oddział Okulistyki (sale łóżkowe, centralnie położony punkt pielęgniarski, gabinety, pokój badań z ciemnią, zaplecze socjalne i sanitarne)
- 4 piętro: blok operacyjny oraz 10-stanowiskowa sala z zapleczem
Zakres prac remontowych obejmował m.in. wyburzenie istniejącego budynku i łącznika oraz wewnętrznej klatki schodowej, przebudowę istniejącego OIOM-u, budowę nowego budynku, przebudowę pomieszczeń piwnic w budynku B pod potrzeby węzła, pomieszczenia gazów medycznych i pomieszczenia technicznego.
Przeniesienie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii do nowego obiektu przyniesie wszystkim wiele korzyści. Oddział będzie dostosowany do wymogów rozporządzenia MZ w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Ilość łóżek zwiększy się z 10 do 17. Poprawią się warunki pracy dla personelu oraz pobytu dla pacjentów. Usługi medyczne będą na jeszcze lepszym i bezpieczniejszym poziomie. Zostaną wydzielone pediatryczne łóżka OIT dla dzieci (po zabiegach okulistycznych i laryngologicznych, po poważnych urazach w celu ustabilizowania przed przekazaniem do CZMiD).
Przeniesienie Oddziału Okulistyki i poradni z budynku E do nowopowstałego skrzydła szpitala, poprawi warunki leczenia pacjentów, warunki pracy personelu czy dostęp do diagnostyki. Zwiększy się ilość łóżek z 20 do 22 i liczba sal. Wydzielone zostaną także łóżka pediatryczne.
Kalendarium:
Październik 2020 – podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim
Październik 2021 – podpisanie umowy z wykonawcą - firmą Berger Bau Polska
Luty 2022 – rozpoczęcie prac od wyburzenia łącznika
Grudzień 2022 – zakończenie stanu surowego – Wiecha.
2023 – elewacja i prace wewnątrz budynku.
29 września 2023 r. – otwarcie obiektu.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »