28 kwietnia 2017 r.
Dziś, to jest w piątek, 28 kwietnia br. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja „Włącz bezpieczeństwo” połączona z galą wręczenia nagród „Lauru bezpieczeństwa”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze i Oddział Lubuski Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Honorowy patronat nad konferencją objęła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
W konferencji wziął udział dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ – Senator Rzeczypospolitej.
Otworzył ją Franciszek Grześkowiak, Okręgowy Inspektor Pracy w Zielonej Górze. O zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy mówił Roman Burghardt, starszy inspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Zielonej Górze. O roli związku zawodowego w kształtowaniu warunków pracy opowiedziała Bożena Pierzgalska, rzecznik prasowy Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, regionu zielonogórskiego.
Prof. dr hab. inż. Edward Kowal z Uniwersytetu Zielonogórskiego stwierdził, że inspektorzy pracy w przedsiębiorstwach powinni nosić miano menadżerów warunków pracy. Ponieważ sprawują oni niezwykle odpowiedzialną funkcję i szefowie firm mają obowiązek ściśle z nimi współpracować. Na kulturę bezpieczeństwa pracy składa się kilka czynników: wiedza na temat bhp w pracy; poglądy i przekonania; komunikacja w zakładzie pracy; stosunek do służb BHP; motywacja do bezpiecznych zachowań; stosunek przełożonych do bezpieczeństwa pracy; stosunek do szkoleń BHP; bezpośredni wpływ pracownika na bezpieczeństwo pracy i jego odporność na stres. Im większa kultura bezpieczeństwa pracy, tym niższy wskaźnik wypadkowości.
Dr n. med. Tomasz Gajewski – wojewódzki konsultant ds. medycyny pracy poinformował, że w Lubuskiem zaledwie 14,6 proc. działających firm ma zawarte umowy na wizytacje lekarzy w miejscu pracy. Tymczasem taka wizyta lekarza może przynieść wiele korzyści każdej ze stron. Pracownik skorzysta z porad lekarza na swoim stanowisku pracy. Pracodawca otrzyma informację dotyczącą pełniejszego rozpoznania zagrożeń (zwłaszcza ryzyka wypadków, chorób zawodowych, jakie mogą grozić pracownikom), ale także optymalizacji w doborze środków ochronnych. Specjalista BHP na miejscu przedyskutuje z lekarzem różne kwestie związane z organizacją bezpośrednich warunków pracy. Z takiego spotkania korzyści wyniesie również lekarz. Dzięki wizycie w przedsiębiorstwie poznaje faktyczne warunki pracy. Dzięki temu ma mniejsze wątpliwości przy wydawaniu decyzji o zdolności do pracy na konkretnym stanowisku. W pełniejszy sposób wykorzystuje i pogłębia swoją wiedzę. Wśród zielonogórskich firm, które zapraszają lekarzy medycyny pracy do siebie są m. in. Stelmet,PBO, FAST oraz ZGKiM.
O niebezpiecznych urządzeniach i nieszczęśliwych wypadkach podczas eksploatacji urządzeń technicznych opowiedział Jan Głośnicki, kierownik działu UTB Urzędu Dozoru Technicznego w Zielonej Górze.
Problematykę chorób zawodowych w Lubuskiem przedstawiła Renata Gralak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. W 2016 r. w Lubuskiem wydano 52 decyzje stwierdzające choroby zawodowe u pracowników. Jesteśmy województwem z jednym z najniższych tego typu wskaźników. Znajdujemy się bowiem w grupie, w której na choroby zawodowe zapada od 2,1 do 5 osób na 100 000 mieszkańców. W przypadku chorób zakaźnych i pasożytniczych ten wskaźnik jest wyższy i wynosi 9,7 na 100 000 mieszkańców, podczas gdy w województwie warmińsko-mazurskim ten sam wskaźnik wynosi 30,7. Zdaniem R. Gralak tak niskie wskaźniki mogą wynikać z faktu, iż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie znają zasad postępowania w przypadku podejrzenia choroby zawodowej u pacjenta. (Jej skutki mogą dawać objawy dopiero po zakończeniu pracy zawodowej).
Marcin Pałys z firmy M&J Modern Construction z Żar opowiedział, jak za pomocą nowoczesnych technologii można poprawić bezpieczeństwo na budowach.
Kolejnym punktem programu była gala wręczenia nagród „Laur bezpieczeństwa”. Decyzją Kapituły Nagrody Oddziału Lubuskiego OSPSBHP w Zielonej Górze:
- statuetkę nagrody „Laur Bezpieczeństwa 2016” w kategorii pracownik służby BHP otrzymał Tomasz Gorzelany;
- medal nagrody „Laur Bezpieczeństwa 2016” w kategorii pracownik służby BHP przypadł Natalii Kiek;
- statuetkę nagrody „Laur Bezpieczeństwa 2017” w kategorii pracodawców otrzymało Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Handlowe „SKR” Strzelce Krajeńskie;
- medal nagrody „Laur Bezpieczeństwa 2017” w kategorii pracodawców otrzymało Gospodarstwo Ogrodnicze – Maciej Mularski, Różanki;
- statuetkę nagrody „Laur Bezpieczeństwa 2017” w kategorii: Ludzie nauki, techniki, medycyny pracy otrzymał dr n. med. Tomasz Gajewski;
- medal nagrody „Laur Bezpieczeństwa 2017”, w kategorii ludzie nauki, techniki, medycyny pracy otrzymał Radosław Potejko;
- nagrodę specjalną -statuetkę „Laur Bezpieczeństwa 2017” otrzymał Julian Kozłowski.
Fot. Kazimierz Adamczewski
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »