Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Pierwsza „Noc Anglistów” na Uniwersytecie Zielonogórskim

Dzięki inicjatywie Prof. Leszka Szymańskiego (Instytut Neofilologii), Uniwersytet Zielonogórski po raz pierwszy uczestniczył w „Nocy Anglistów”, która obyła się 24 listopada 2023 r. Z tej okazji 17 uniwersytetów z 15 polskich miast przygotowało łącznie ponad 160 wydarzeń w formie stacjonarnej i zdalnej. Wiele zajęć dla szkół patronackich zostało zaplanowanych o wcześniejszej porze niż wieczór.

Zgodnie z informacją na stronie wydarzenia (www.nocanglistow.pl), „Noc Anglistów to wieczór pełen wykładów, warsztatów i prezentacji przygotowanych przez anglistki i anglistów z całej Polski. To unikatowe wydarzenie, którego głównym celem jest pokazanie myśli i potencjału naukowego polskiej anglistyki, a także ukazanie nieprawdziwości mitu, że anglistyka to wyłącznie nauka języka".

Instytut Neofilologii odwiedziło 38 uczniów z zaprzyjaźnionych szkół.  Były to: I LO im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie oraz Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie.  Uczniowie wzięli udział w warsztatach ze sztuki wymowy i wystąpień publicznych. Warsztaty zostały zaplanowane w dwóch sesjach: 11.30-13.00 (ILO) i 13.15-14-45 (PZS). „TeaTime”- a pronunciation and public speaking workshop” prowadziła dr Urszula Majdańska-Wachowicz wraz z  członkami koła naukowego anglofilów „Spill the Tea”: Panem Maciejem Zychem i Panią Hanną Pajdowską (studenci III roku filologii angielskiej, studia I stopnia). Uczniowie szkół patronackich mieli okazję zwiedzić także uniwersytecką bibliotekę, po której oprowadziła ich Pani Natalia Haczek. Dziękujemy uczniom i opiekunkom za odwiedziny, a dr Urszula Majdańska-Wachowicz dziękuje Panu Maciejowi i Pani Hannie za profesjonalne poprowadzenie swojej części spotkania i królewską – pod każdym względem – prezentację.

Wieczorem, o godz. 20:00, odbyła się prelekcja dr. hab. Leszka Szymańskiego, prof. UZ, pt. „Czy dwa czasowniki modalne mogą wystąpić w jednym zdaniu?". Wykorzystanie formy zdalnej umożliwiło udział zainteresowanych z różnych miast. W spotkaniu wzięły udział 32 osoby, w większości spoza UZ. Poruszana tematyka dotyczyła konstrukcji orzeczeń z dwoma czasownikami modalnymi w języku angielskim, np. This project might could be interesting. Podręczniki do języka angielskiego takich zdań nie omawiają, a czasem wręcz zakazują; stąd można odnieść wrażenie, że one nie istnieją. Tymczasem istnieją regiony na świecie, w których tego typu orzeczenia stosowane są na co dzień. Prof. Szymański zaczął od dyskusji ze słuchaczami, w czasie której zaznajomił ich z różnicą między preskryptywnym a deskryptywnym podejściem do badań językoznawczych, po czym zapoznał zebranych z budową i kontekstami użycia zdań, w których nadawca używa dwóch czasowników modalnych. Następnie opowiedział o projekcie, który realizuje jako stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Georgii w Stanach Zjednoczonych. Mówił, między innymi, o prowadzeniu badań terenowych wśród rodzimych użytkowników języka angielskiego na południu Stanów Zjednoczonych. Po wykładzie nastąpiła ożywiona dyskusja, w czasie której zebrani zadawali pytania.

Opis wystąpień: Noc Anglistów - Uniwersytet Zielonogórski (nocanglistow.pl)

Urszula Majdańska-Wachowicz

Leszek Szymański (koordynator Nocy Anglistów na Uniwersytecie Zielonogórskim)

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »