Ponad 20 kilogramów miodu akacjowego z dodatkiem wielokwiatowego udało się uzyskać podczas pierwszego odwirowania miodu z uli usytuowanych przy rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ule, które zagościły przy ulicy Licealnej rok temu, są częścią miejskiej pasieki. W Zielonej Górze znajduje się już 25 takich uli.
Inicjatorką utworzenia miejskiej pasieki jest radna Bożena Ronowicz, która podkreśla jak ważną rolę spełniają pszczoły w naszym ekosystemie: Przede wszystkim te owady są bardzo ważne dla gospodarki. To, że my dostajemy miód, to jest tylko dodatek do właściwej działalności pszczół. Wszystkie rośliny są zapylane przez owady, pszczoły i trzmiele. Dzięki temu mamy owoce, warzywa, a później nasiona. To jest niezwykle ważny element gospodarki rolnej. Bez zapylaczy niestety nie mielibyśmy żywności. To jest bardzo istotne i nie możemy dopuścić do wyginięcia tych owadów.
Radna promując wprowadzenie miejskich uli wzorowała się na innych miastach polskich i europejskich. W Zielonej Góry ule znajdują się przede wszystkim na posesjach instytucji publicznych. Pierwsze z nich zostały usytuowane w Ogrodzie Botanicznym, kolejne przy siedzibie Radia Zachód, budynku KRUS-u, na tarasie Medycznego Studium Zawodowego „Medyk” oraz przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego. W tym roku ule pojawią się też mi.in. przy rezydencji biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przy siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przy komendzie Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Fundusze na powstanie miejskiej pasieki pochodzą z puli radnej miasta B. Ronowicz.
Radna podkreśla, że podejmowane działania mają też na celu ochronę pszczół i uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest ich rola w ekosystemie: Najważniejszym zadaniem jest ochrona tych owadów, ponieważ pszczoły bardzo często giną na polach uprawnych i w sadach przez stosowane przez rolników środki ochrony roślin. Pszczoły, trzmiele, wszelkie zapylacze giną przez opryski. Teren miejski jest dla nich bezpieczniejszy, zdrowszy, wolny od szkodliwych i trujących środków. W mieście miód jest głównie zbierany z drzew akacji, lipy i drzew owocowych.
Kolejne zbiory miodu przy ulicy Licealnej będą miały miejsce za około 2 do 3 tygodni. Będą to nieduże ilości miodu klonowo-mniszkowego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »