Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Polsko - tureckie rozmowy na UZ. Uczelnię odwiedził ambasador Republiki Turcji

Wymiany studenckie, konferencje naukowe oraz współpraca gospodarcza - to główne tematy spotkania władz Uniwersytetu Zielonogórskiego z ambasadorem Republiki Turcji. Rozmowy miały miejsce w piątek 11 kwietnia br. w Rektoracie UZ. W obradach wzięli udział także wojewoda lubuski, wicemarszałek województwa lubuskiego i zastępca prezydenta miasta. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali - nasz region ma wiele walorów, pozwalających na międzynarodowy rozwój. Zarówno naukowy, jak i gospodarczy.

Obecnie w gronie studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego jest blisko 50 osób z Turcji. Dzięki wymianom studenckim kształcą się one między innymi na filologii angielskiej, inżynierii mechanicznej oraz informatyce. Nasza uczelnia może pochwalić się również ponad 40 umowami z tureckimi uniwersytetami. - To jest skala zjawiska i chcielibyśmy, żeby tych studentów przybywało do Zielonej Góry jak najwięcej. Myślimy o podwójnym dyplomowaniu, prowadzonym właśnie z uniwersytetami tureckimi. Tego też dotyczyły nasze rozmowy. Cieszymy się, że trafiają do nas studenci nie tylko z tych największych uczelni w Turcji, ale także z nieco mniejszych, regionalnych ośrodków akademickich. - komentuje prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zagraniczni studenci - w tym przypadku z Turcji - to też szansa na rozwój gospodarczy. Współpraca na arenie międzynarodowej otwiera drzwi do tworzenia nowych laboratoriów, podejmowania działań na rzecz technologii i podpisania kolejnych kontraktów naukowych. - Turcja jest mocno zainteresowana zacieśnianiem współpracy z naszym województwem. Polska jest na terenie Unii Europejskiej, Turcja widzi w tym potencjał. Ponadto nasz region wydaje się im miejscem bezpiecznym, schronieniem dla tureckich inwestycji. Chociażby ze względu na dużą obecność wojsk amerykańskich. Jesteśmy dla nich bramą do Europy Zachodniej. - mówi Marek Cebula, wojewoda lubuski.

Ambasador Republiki Turcji - Rauf Alp Denktaş - zwrócił uwagę na Park Technologii Kosmicznych. Nowoczesne centrum w Nowym Kisielinie - Zielonej Górze może się okazać jednym z wcześniej wspomnianych walorów uczelni, miasta oraz regionu i przyciągnąć do nas kapitał turecki. Przedstawiciel Republiki Turcji podkreślał także, że współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim trwa juz od dłuższego czasu. Teraz przyszedł moment na dopracowanie szczegółów dotyczących dalszego partnerstwa.

O zielonogórsko - tureckim porozumieniu myślą również władze miasta. - Chcielibyśmy zawrzeć takie partnerstwo. Żeby działać nie tylko na rzecz wymian studenckich, ale także wzmacniać lokalną, zielonogórską gospodarkę - poprzez ściąganie do nas inwestorów z sektora wysokich technologii. - dodaje dr Jarosław Flakowski, zastępca prezydenta miasta Zielona Góra.

Spotkanie w Rektoracie UZ było jednym z punktów wizyty ambasadora Turcji w Zielonej Górze. Jego Ekscelencja wygłosił wykład dla studentów pt. “Turkish Foreign Policy and Turkish Polish Bilateral Relations”, wziął też udział w piątkowym koncercie muzyki tureckiej w ramach festiwalu "Muzyka bez granic" w Filharmonii Zielonogórskiej.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »