Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

UZ na "Polsko-Niemieckim Spotkaniu w Sprawie Przyszłości"

28 maja br. w Startblock B2 w Cottbus odbyło się "Polsko-Niemieckie Spotkanie w Sprawie Przyszłości", w którym uczestniczyło 90 przedstawicieli biznesu, nauki, administracji i polityki. Spotkanie skupiało się na potencjale pogranicza i możliwości dialogu oraz nawiązywania kontaktów po obu stronach Nysy.

Wojewoda Lubuski Marek Cebula podkreślił znaczenie regionów, a Dr Klaus Freytag, Pełnomocnik Premiera Brandenburgii ds. Łużyc, Jobst-Hinrich Ubbelohde, Sekretarz Stanu Brandenburgii ds. Europejskich oraz Tobias Schick, Nadburmistrz Miasta Cottbus, zaznaczyli potrzebę rozwijania regionu przygranicznego z uwzględnieniem perspektywy 360 stopni.

W obliczu wyzwań takich jak odejście od węgla, zmiany demograficzne, opieka zdrowotna i neutralność klimatyczna, spotkanie skupiło się na trzech kluczowych obszarach przyszłości:

  1. Kluczowe technologie w Lubuskim i na Łużycach – przedstawione przez prof. dr Michaela Hübnera z BTU Cottbus-Senftenberg i prof. dr Justynę Patalas-Maliszewską z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
  2. Modelowy region transgranicznej ochrony zdrowia – omówione przez Sebastiana Scholla z Carl-Thiem-Klinikum w Cottbus i dr hab. Mariusza Naczka z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
  3. Zabezpieczenie wykwalifikowanej kadry po obu stronach Nysy – prezentowane przez Thomasa Berlina z Łużyckiego Regionu Gospodarczego (WRL) i Jarosława Nieradkę z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej (OPZL).

Propozycje obejmowały wspólną bazę danych transferu, więcej wspólnych doktoratów, prac dyplomowych i staży, skoordynowane centra symulacyjne, wzmocnienie współpracy w rehabilitacji, ratownictwie i fizjoterapii oraz wymianę doświadczeń dotyczących wykwalifikowanych kadr.

Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiono potencjał "Doliny Net Zero" na pograniczu oraz unijny projekt INTERREG "Lubuskie-Brandenburgia INTERCONNECTION". Wydarzenie było wsparte przez Pełnomocnika ds. Łużyc, dr Klausa Freytaga, Region Gospodarczy Łużyce, Europe Direct Zielona Góra oraz Euroregion Spree-Neiße-Bober.

Źródło: Facebook

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »